Damir Martin srebrni na Europskom prvenstvu u Češkoj

0

Hrvatski veslač Damir Martin osvojio je srebrnu medalju u samcu na Europskom prvenstvu u češkim Račicama. Zlatni je Čeh Ondrej Synek, a brončani Bjelorus Stanislav Ščabarčenja.

Očekivala se velika bitka za zlato između olimpijskog srebra i bronce, Martina i Syneka. No Synek je jako povukao od starta i u prvih 500 metara stekao 1.44 sekunde prednosti pred Martinom, dok je 2 sekunde i 17 stotinki zaostao trećeplasirani Nijemac Tim Ole Naske. Na polovici staze zaostatak Martina popeo se na 2.32, a na treće se mjesto probio Bjelorus Stanislav Ščabarčenja (+3.05). Na 500 metara do cilja Synek je već bio 2.75 sekundi brži od Martina, a 4.33 od Ščabarčenje. Domaći je veslač mirno iskontrolirao utrku do kraja i slavio punu dužinu čamca ispred Martina. Za zlato je izveslao 6 minuta, 48 sekundi i 13 stotinki, sekundu i 49 stotinki brže od Martina, a 4.86 od Ščabarčenje koji je uzeo broncu pola sekunde ispred Francuza Huga Boucherona.

Martin je tako nastavio niz osvajanja odličja na Europskim prvenstvima, nakon što je bio najbolji u poljskom Poznanju 2015. i njemačkom Brandenburgu prošle godine.

U Račicama je 2009. Damir Martin u četvercu na pariće uz Martina i Valenta Sinkovića te Davida Šaina osvojio svoju prvu veliku medalju – zlato na Svjetskom prvenstvu za mlađe seniore (U-23).

Luka Radonić je u B finalu lakog samca zauzeo 4. mjesto i ukupno je 10. u Europi. Četverac bez kormilara Tomislav Šain, Danijel Plišić, Bernard Samardžić i Leon Mikulić bio je drugi u C finalu i zaključio nastup u Češkoj na posljednjem, 14. mjestu.