Broj novooboljelih pao na 18, preminule 3 osobe od kojih dvije u Splitu

0

U Hrvatskoj je u protekla 24 sata 18 osoba novooboljelo od koronavirusa. Ukupni broj oboljelih je 1832.

Od jučer su preminule dvije osobe u Splitu, 96-godišnja ženska osoba i 55-godišnji muškarac, i jedna pacijentica u Zagrebu od 68 godina. Na respiratoru je 27 ljudi, hospitalizirana je 331 osoba. Broj testiranih osoba je 21.647, a u posljednja 24 sata obavljeno je 694 testiranja. Ukupan broj oporavljenih osoba je 615.“, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kaže da se produžuju mjere zabrane okupljanja i rada objekata poput kafića i neprehrambenih trgovina te niza djelatnosti, trajat će do 4. svibnja.

Božinović je rekao da su županijski stožeri dobili preliminarnu informaciju te da bi oni trebali zatražiti da se ukine zabrana kretanja i dati informacije o eventualnim žarištima koja bi onda bila isključena iz odluke o ukidanju zabrane mjera kretanja. Pojasnio je da odluka stupa na snagu večeras u ponoć, no to ne znači da će u svakoj županiji odmah sutra biti ukinuta ograničenja kretanja.

Imamo danas jednu vrlo povoljnu brojku kakvu nismo imali već dugo vremena. Zadnji put je bila između 17. i 18. ožujka. Prije pet dana smo imali brojku 66. Situacija se poboljšava, ali imamo opterećenje od prije. Možda još imamo neke za koje ne znamo da su bolesni, koji su kliconoše. Opasnost nije prošla“, rekao je šef HZJZ-a Krunoslav Capak.

U nekom trenutku pustit ćemo javni prijevoz, ali ne onako kako je to bilo do sada – uz propisane stroge mjere ponašanja“, rekao je Capak.

Ide se i prema otvaranju ugostiteljskih objekata, frizera te drugih uslužnih djelatnosti, koje će se morati organizirati uz stroge epidemiološke mjere.

Frizeri ne mogu upotrijebiti socijalno distanciranje, ali mogu imati zaštitnu opremu i dezinficirati sve s čime oni rade. Kada epidemiološka situacija dopusti, i frizeri će početi raditi“, rekao je Capak.

Ravnateljica Klinike dr. Fran Mihaljević u Zagrebu Alemka Markotić govorila je o testiranjima u domovima za starije: “Postoje dvije vrste testova – molekularni i oni koji se pojavljuju zadnjih nekoliko tjedana. Kombinacija jednih i drugih može poboljšati situaciju. Svi štićenici u domovima u kojima se pojavila zaraza su testirani. Ono što će se dalje pokušati napraviti su brzi testovi za serološko testiranje koji ne mogu detektirati nekoga u prvih pet dana.”

Objasnila je da će se ići na šire testiranje i osoblja i korisnika da bi se detektirali oni koji možda nemaju jasne simptome, kao i oni koji su asimptomatski preboljeli bolest. Kazala je kako će se raditi kombinacije testova.