Čilić i Martić ušli u 3. kolo Australian Opena, Vekić ispala

0

Marin Čilić i Petra Martić ušli su u 3. kolo prvog Grand Slam turnira teniske sezone. Donna Vekić je eliminirana u 2. kolu. Hrvatski predstavnici dobro su otvorili turnir parova.

Lanjski finalist Marin Čilić je u svom prvom dvoboju s Amerikancem Mackenziem McDonaldom slavio sa 7:5, 6:7(9), 6:4, 6:4. Meč je trajao više od tri i pol sata. Čilić je poveo 2:0, ali je odmah ispustio prednost. Kod 5:4 nije iskoristio set-loptu, što mu je uspjelo dva gema kasnije.

Drugi set je bio prepun prilika. Čilić je propustio loptu za 2:0, spasio break-loptu u sljedećem gemu, imao je dvije prilike za 4:2 i set-loptu kod 5:4. Tie-break je otvorio s 4:0, imao je kod 6:3 tri vezane set-lopte, pa još dvije prije nego što je McDonald realizirao svoju drugu priliku!

U trećem setu je Čilić imao 2:0 i 3:1, od 3:2 su četiri gema zaredom otišla protiv servisa nakon čega je Marin odservirao za 2:1 u setovima. U četvrtom setu je bilo najmanje uzbuđenja. Čilić je kod 3:4 izvukao 0-30, dobio tri gema zaredom i zaključio meč. Sljedeći protivnik bit će mu španjolski veteran Fernando Verdasco. Čilić ga je dobio prije tjedan dana na egzibiciji u Kooyongu (6:4, 6:4). U službenim je dvobojima 9:5 u korist Čilića koji je dobio posljednja četiri njihova meča i 7 od posljednjih 8. Jedinu pobjedu u zadnjih 7 godina Verdasco je ostvario u Parizu u jesen 2011.

Petra Martić došla je na korak od prošlogodišnjeg uspjeha. Svladala je Čehinju Marketu Vondrušovu, kao i u oba njihova prošlogodišnja susreta, u dva seta. Bilo je 6:4, 7:5 za sat i pol. Prvih 7 gemova otišlo je protiv servisa, u desetom je Petra izvukla 15-40. Martić je u drugom setu kod 1:2 spasila, a kod 2.2 propustila break-loptu. Povela je 5:3, Vondrušova se vratila na 5:5, a onda šesti put u meču izgubila servis. Martić drugu priliku nije propustila, odservirala je za meč bez izgubljenog poena. Sad je čeka 5. nositeljica, Amerikanka Sloane Stephens. Jedini raniji susret, u Cincinnatiju 2013., dobila je Stephens sa 6:2, 3:6, 6:3.

Donna Vekić ponovila je svoj lanjski učinak u Melbourne Parku. Tada je u prvom kolu iznenadila Njemicu Kerber, pa izgubila od Japanke Hibino. Sada je nakon pobjede nad Francuskinjom Kristinom Mladenović uslijedio neočekivani poraz od Kimberly Birrell. Dvadesetogodišnja Australka trebala je pozivnicu jer je tek 240. na WTA ljestvici. Za nepuna dva sata Birrell je slavila sa 6:4, 4:6, 6:1.

U prvom setu se Vekić vratila s 0:2 na 2:2, kod 2:3 izvukla 0-40, pa u sljedećem gemu propustila break-loptu. Birrell je kod 5:4 došla do 15-40 i iskoristila prvu set-loptu. Drugi set je Vekić otvorila s 4:0. Imala je i četiri nepovezane lopte za 5:0. Prvu set-loptu je propustila kod 5:2, Birrell je s 11 poena zaredom zaprijetila, ali je Donna ipak uvela meč u treći set. I to je bilo sve, Australka je povela s 5:0 i došla do uspjeha karijere.

Krenuo je turnir parova. Nikola Mektić i Nijemac Kevin Krawietz dobili su Amerikanca Nicholasa Monroea i Indijca Jeevana Nedunchezhiyana s 4:6, 7:6(8), 7:5. Spasili su dvije meč-lopte u drugom setu, prvu kod 5:6, a drugu u tie-breaku. Sljedeći protivnici bit će im Ivan Dodig i Francuz Edouard Roger-Vasselin. Oni su sa 6:2, 7:6(2) svladali australski par Nick Kyrgios/Matt Reid. Petra Martić i Francuskinja Alize Cornet su s 2:6, 6:0, 6:0 bile bolje od Poljakinje Magde Linette i Zagrepčanke s australskom putovnicom Ajle Tomljanović.

Mladi Amerikanac Frances Tiafoe izbacio je 5. nositelja Kevina Andersona. Tiafoe je u petom meču Davis Cup polufinala Hrvatska-SAD u Zadru imao 2:1 u setovima protiv Borne Ćorića. Andersona je iznenadio s 4:6, 6:4, 6:4, 7:5. Amerikanac Taylor Fritz je, također u četiri seta, svladao Gaela Monfilsa. Kod tenisačica su, uz Donnu Vekić, eliminirane Anett Kontaveit, Lesia Curenko i Kiki Bertens. Devetu nositeljicu, Nizozemku Bertens, izbacila je Ruskinja Anastazija Pavljučenkova s 3:6, 6:3, 6:3.