Čilić izgubio od Nadala

0

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić izgubio je u polufinalu ATP Masters 1000 turnira u Šangaju od prvog igrača svijeta, Španjolca Rafaela Nadala, s 5:7, 6:7(3).

Nakon više od dva sata sjajnog tenisa, Španjolac je slavio i peti put u šest međusobnih susreta. Čilićeva jedina pobjeda protiv Nadala ostaje ona iz njihova prvog dvoboja, baš na kineskom tlu, u polufinalu Pekinga 2009.

Čilić je otvorio meč s 40-0, imao je potom i jednu prednost, ali mu je za prvi gem trebalo čak 11 minuta uz tri spašene break-lopte. U trećem je gemu spasio još tri i nakon 23 minute igre poveo 2:1. Stabilizirao je potom Čilić igru na svom početnom udarcu, a potom je i zaprijetio Nadalu. Kod 5:4 je izborio dvije vezane set-lopte, a Nadal mu je dvostrukom pogreškom poklonio i treću. Španjolac se izvukao i u sljedećem gemu došao do 15-40. Svoju sedmu break-loptu Nadal je iskoristio i nakon 66 minuta igre odservirao za prvi set.

Put prema pobjedi Nadal je otvorio breakom u 3. gemu drugog seta kada je kod 15-40 opet realizirao prvu priliku. Čilić se uspio vratiti s 1:3 na 3:3 u gemu u kojem je Nadal imao 30-0, a najbolji hrvatski tenisač (i od ponedjeljka prvi put u karijeri 4. na svijetu) osvojio četiri poena zaredom. Kod 4:4 Nadal je došao do 0-40 Čilićevim pogreškama. Marin je odgovorio s dva asa i stigao do prednosti. Onda je načinio dvostruku pogrešku, a Nadal sjajnom paralelom izborio novu priliku i stigao do servisa za meč. Prvu meč-loptu Čilić je spasio i izjednačio na 5:5. U tie-breaku je Nadal poveo 4:2, Čilić je vratio mini-break, ali je Nadal s četiri poena u nizu zaključio meč.

Nadal s Novakom Đokovićem dijeli rekord s po 30 trofeja na turnirima iz serije ATP Masters 1000. Priliku da se odvoji od Đokovića imat će u nedjelju protiv Argentinca Juan Martina Del Potroa, koji je u prosincu prošle godine preokrenuo 0:2 u setovima protiv Marina Čilića i Argentini u Zagrebu donio Davis Cup, ili Švicarca Rogera Federera, koji je s 26 trofeja treći na vječnoj listi ATP Masters 1000 serije.