Čilić slavio u pet setova

0

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić svladao je Federica Delbonisa sa 6:3, 7:5, 3:6, 1:6, 6:2 pa Hrvatska protiv Argentine u finalu Davis Cupa u Zagrebu vodi 1:0.

Bio im je to treći međusobni susret i treća pobjeda Čilića, koji je u Davis Cupu debitirao upravo u Zagrebu protiv Argentine. U četvrtfinalu 2006. tada sedamnaestogodišnji Čilić uskočio je umjesto ozlijeđenog Marija Ančića i glatko izgubio od Davida Nalbandiana. Delbonisa je dva puta nadigrao na zemlji – u Hamburgu 2012. mu je prepustio 5, ove godine u Ženevi 7 gemova.

Dvije godine stariji (28-26) i 35 mjesta bolje rangirani (6-41) Čilić je prvi set riješio za malo više od pola sata uz break u četvrtom gemu. Propustio je 15-40, pa izborio prednost koju je i realizirao. S pet aseva i 76% ubačenih prvih servisa Delbonisu nije dao priliku da mu zaprijeti. Na svom je početnom udarcu izgubio tek 5 poena.

U drugom je setu break došao kod 5:5. Prethodno je Delbonis pri vodstvu 4:3 prvi put došao do izjednačenja na Marinov servis, ali ne i do break-lopte. Došao je Čilić do 15-40, pa iskoristio drugu priliku. Potom je bez izgubljenog poena odservirao za 2:0 u setovima. U drugom mu je setu postotak prvog servisa bio nešto niži, 66%, ali je zabio 7 aseva i u 6 gemova ispustio 7 poena.

Popustila je Čiliću koncentracija na početku trećeg seta, promašio je pet prvih servisa što je Delbonis iskoristio i nakon 0:40 treću priliku pretvorio u vodstvo od 2:0. Marin je odmah uzvratio iako mu je nakon 0-40 trebala još jedna prednost. Pomogao je i Delbonis dvostrukom pogreškom i slabom reakcijom na mreži. Imao je Čilić dvije nepovezane prilike kod 3:3, ali se Delbonis prvi put u meču izvukao iz problema. Naplatio je to u sljedećem gemu kad je – opet po istom scenariju, 0-40 i realizacija treće prilike – drugi put uzeo gem na servis Marina Čilića. Na isti je način i odservirao za 1:2 u setovima. Čilić je u trećem setu imao katastrofalnih 30% prvog servisa uz tek tri asa i prvu dvostruku pogrešku. Izgubio je 8 poena na servisu, osvojio 15 protiv servisa, ali nije bilo dovoljno.

Dvostrukom je pogreškom na break-lopti Čilić Delbonisu poklonio vodstvo u četvrtom setu. Argentinac je produžio svoj niz na 7 uzastopnih gemova i stigao do petog seta. Tek jedan as i dvije dvostruke pogreške, uz 55% prvog servisa ali i slabu realizaciju od 50% na prvom i mizernih 20% na drugom servisu odnijelo je čak 14 poena od 22 odigrana na Čilićev servis!

Čilić je otišao u svlačionicu kako bi se “resetirao” uoči petog seta. To je dalo ploda, načinio je break već u prvom gemu. Uz manje probleme (izjednačenje nakon 40-15) zadržao je prednost i razbudio hrvatske navijače koji su, iako četiri puta brojniji, često bili nadglasani od bučnih Argentinaca. Imao je Čilić jednu loptu i za 3:0, koju nije realizirao, ali je od 3:2 s tri gema u nizu dovršio posao.