Eurobasket: Hrvatska u zadnjoj četvrtini slomila Mađarsku

0

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija pobijedila je Mađarsku u Cluj-Napoci sa 67:58 (20:20, 19:16, 13.17, 15:5) u 1. kolu C skupine Europskog prvenstva.

Petorka Ukić, Tomas, Bogdanović, Šarić, Planinić otvorila je sa 6:0, Mađari se primakli na 6:5, a Tomas i Ukić vratili prednost na 11:5. Dvije minute do kraja prve četvrtine Mađarska je prvi put izjednačila, na 15:15, a minutu kasnije tricom Hange i povela 18:15. Seriju 13:2 zaključio je Vojvoda za 20:15, a prekinuo tricom Simon. Vojvoda je nesmotrenom osobnom na centru omogućio Bogdanoviću da s crte slobodnih bacanja izjednači.

U drugoj četvrtini su Mađari u nekoliko navrata imali tri poena prednosti da bi naši serijom 9:1 poveli 37:32. Šarić je zaključio poluvrijeme ubačajem za 39:36. Održavali su naši minimalnu prednost većim dijelom treće četvrtine, ali su Mađari opet poveli, 50:48. U igri ih je držao napadački skok – uhvatili su 16 lopti pod našim košem, a mi pod njihovim samo 3! Perl je pogodio tricu za 53:50, što je podiglo na noge brojne mađarske navijače.

Još je Šarić stigao smanjiti, a Bender svojim prvim poenima i Bogdanović slobodnim bacanjima na startu posljednje četvrtine donijeli 56:53. Tomas je osam minuta prije kraja pogodio tricu za najveću razliku na utakmici, 59:53. Četvrti put, i prvi nakon uvodnih 6 minuta, Hrvatska je došla do plus 6. Eilingsfeld je teatralno pao u duelu sa Šarićem pa je dobio tehničku grešku, Bogdanović je stavio bacanje za 60:53 (jedini naš igrač koji je uopće izvodio slobodna bacanja, njih 11 uz tek 1 promašaj, u prve 33 minute!). Napad nisu naši iskoristili, dobili su novu priliku, ali Bender nije pogodio tricu za +10. Vojvoda je na iseku napada preko Popovića stavio ‘nemoguću’ tricu za 60:56. Šarić je s crte bacanja vratio na 6 razlike, Bogdanović na ulazu u završnih 5 minuta napravio korake, a Popović minutu kaanije slobodnim bacanjima povisio na 64:56. Bogdanović je tricom zaključio seriju 17:3 kojom je Hrvatska prelomila susret.

Obrana je u posljednjoj četvrtini iznijela glavni teret, ali zabrinjava broj napadačkih skokova – čak 21 s mađarske i tek 5 s hrvatske strane. Najveći su teret, očekivano, iznijeli Bogdanović s 23 i Šarić s 15 poena.

Hrvatska će u subotu u 19.30 igrati protiv domaćina skupine C, Rumunjske.