Hrvat Jedinak odveo Australiju u Rusiju!

0

Australija je pretposljednji, 31. sudionik Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji. Sva tri gola u pobjedi Socceroosa protiv Hondurasa s 3:1 postigao je Hrvat Mile Jedinak.

Nakon što su prva tri poluvremena doigravanja za Rusiju – dva u Hondurasu i prvo u Sydneyu – prošla bez golova, Jedinak (s brojem 15 na dresu) je odveo Australiju u Rusiju. Sva tri gola postigao je iz prekida. Prvi je zabio u 53. minuti iz slobodnog udarca s 20 metara. Lopta je pred golom zakačila Henrya Figuerou, a kako je vratar Escober već poletio u svoju desnu stranu, nije mogao spriječiti vodstvo Australije. Pobjedu je Jedinak potvrdio iz kaznenih udaraca. U 72. minuti, nakon što je Bryan Acosta igrao rukom, Jedinak je pogodio malu mrežu iako se Escober bacio na pravu, svoju desnu stranu. U 85. minuti Jerry Palacios je osam metara od gola srušio Robbiea Krusea, a kapetan Australije Jedinak poslao loptu u lijevu dok se Escober i treći put bacio u svoju desnu stranu. Počasni gol za Honduras dao je u 4. minuti nadoknade Alberto Elis nakon kornera i velike gužve u domaćem petercu.

Australski junak, 33-godišnji Mile (punim imenom Michael John) Jedinak, porijeklom je iz Požege. Rođen je u Sydneyu odakle je 2003. stigao na posudbu u Varaždin. Ovaj defanzivni vezni igrač dvije sezone je proveo u Turskoj, a pet u engleskom Crystal Palaceu odakle je u ljeto 2016. godine stigao u Aston Villu. Za Australiju je odigrao 72 utakmice i zabio 12 golova. Kapetansku traku nosi od 2014.

Uspjehu Australije doprinijela su još dva nogometaša hrvatskog podrijetla. Matthew Jurman je na poziciji lijevog stopera odigrao cijelu utakmicu i već u 3. minuti dobio žuti karton. Tomi Jurić (bivši član Croatie iz Sesveta, Lokomotive i Intera iz Zaprešića, danas u švicarskom Luzernu) je u 66. minuti ušao umjesto najisturenijeg napadača Australije, legende Evertona (226 nastupa i 56 golova od 2004. do 2012.), 37-godišnjeg Tima Cahilla (za Australiju je odigrao 103 utakmice i dao 50 golova).