Hrvatska s Mađarskom za polufinale

0

Hrvatska muška vaterpolo reprezentacija s Mađarskom će se u 20.15 boriti za mjesto u polufinalu Europskog prvenstva u Beogradu.U slučaju pobjede nad Mađarskom, Hrvatska će u polufinalu u četvrtak u 20.15 igrati s boljim iz dvoboja Italija-Crna Gora. U protivnom će naši razigravati za 5.-8. mjesto i u četvrtak u 18.45 igrati s poraženim u susretu Talijana i Crnogoraca.

Prvi par polufinala je Srbija-Grčka. Srbija je nadigrala Rusiju s 15:5 (3:2, 4:1, 4:2, 4:0), a Grčka Španjolsku sa 6:2 (2:0, 1:1, 2:1, 1:0). Grčka je lukavo porazom od Rusije u skupini izbjegla Srbiju u četvrtfinalu i preko Rumunjske i Španjolske lako došla na korak od medalje.

Pred nama je najvažnija utakmica turnira, ona koja vodi u borbu za medalju ili u – ništa. Svjesni smo toga, nije nam prvi put. Hrvatska se navikla nositi s imperativom. Mađari su uvijek opasni, nepredvidivi, s nekolicinom pojedinaca koji su u stanju prelomiti utakmicu. I na centarskim su pozicijama vrlo jaki, što do sada nije bio slučaj. Ali Mađarska ima i svojih mana i nadam se da ćemo ih znati iskoristiti i pretvoriti u pobjedu, rekao je za Radio Dalmaciju hrvatski izbornik Ivica Tucak.

Hrvatska ženska vaterpolo reprezentacija pretrpjela je i peti poraz na Europskom prvenstvu u Beogradu. Njemačka je u posljednjem, 5. kolu skupine B slavila s 20:9 (6:0, 3:5, 6:3, 5:1). Njemačka je pitanje pobjednika riješila u početnih 8 minuta. Prvi gol naših djevojaka čekali smo deset i pol minuta. Lijepim udarcem izvana u desne rašlje dala ga je Anamarija Brnas u situaciji 5 na 5 nakon obostranog isključenja Ivane Butić i Claudie Kern i minute odmora koju je pozvao izbornik Nikša Savin. To kao da je oslobodilo djevojke grča pa je 40 sekundi kasnije iz kontre zabila Emmi Miljković, a nakon njemačkog time-outa i Dina Lordan iz peterca. U samo 83 sekunde Hrvatska je dala tri gola, koliko je našima bio prosjek po utakmici u prva četiri nastupa. Njemice su realizirale igračicu više, ali i Hrvatska preko Ivane Butić za 4:8. Petra Bukić, kćerka trofejnog Perice Bukića, upisala se u strijelce za 5:9. Bila je to tek druga četvrtina na Europskom prvenstvu koju je Hrvatska riješila u svoju korist, nakon prve protiv Srbije (3:1). Dina Lordan pogodila je izvana za 6:11, Emmi Miljković za 7:14, Tereza Balić sa sidruna za 8:15. Dvije i pol minute prije kraja, 15-godišnja kadetkinja Domina Butić poentirala je s “nezgodne”, desne strane desnom rukom za 9:19. Još jedna petnaestogodišnjakinja, Alexandra Ratković, imala je 8 obrana. U posljednjoj je četvrtini Sara Srhoj imala jednu obranu.

Njemačka se ovom pobjedom vjerovatno plasirala u četvrtfinale. Teško će, naime, Srbija iznenaditi Francusku. Hrvatska će igrati za 11. mjesto protiv najslabije ekipe skupine A, Turske. Dvoboj je na programu u petak u podne.