I Split se pridružuje obilježavanju Svjetskog dana AIDS-a

0
Foto: Radio Dalmacija/Ilustracija

Od 1985. godine, kada je u Hrvatskoj zabilježen prvi slučaj zaraze HIV-om, do sredine listopada 2015. prijavljeno je gotovo 1300 dijagnosticiranih HIV infekcija, a u istom razdoblju je 220 oboljelih umrlo. U ovoj godini je do 15. listopada zabilježeno 90 novih slučajeva zaraze HIV-om.

Najčešći put prijenosa HIV infekcije u Hrvatskoj je spolnim odnosom bez zaštite. Na taj se način zarazilo gotovo 90 posto oboljelih. Zahvaljujući uspješnoj provedbi programa smanjenja štete, udio onih koji su se zarazili upotrebom nesterilnog pribora za injektiranje droga je tek oko šest posto.

OBILJEŽAVANJE DANA AIDS-a U SPLITU

1. prosinca, na Svjetski dan AIDS-a, na Pjaci ispred Stare gradske vijećnice od 11-13 sati, tradicionalno će biti postavljen štand udruge HELP, gdje će se građanima dijeliti edukativni leci i brošure o HIV/AIDS-u i spolnom zdravlju, te crvene vrpce kao znak svjesnosti o HIV/AIDS-u.

SAVJETOVANJE

Također u prostorijama udruge HELP na Mihovilovoj širini 1, svi zaniteresirani će se moći savjetovati sa stručnjacima o prevenciji i rizicima od zaraze HIV-om i spolno prenosivim bolestima, te spolno odgovornom ponašanju. Navečer će u klubu O’Hara biti organiziran StopAIDS party.

TESTIRANJE

Također će u utorak i srijedu (1. i 2. prosinca) u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo SDŽ u prostorijama udruge biti Dani otvorenih vrata pa će se od 10-12 sati svi zainteresirani moći testirati na HIV brzim testovima (uzima se bris iz usta), a u popodnevnim satima od 15-18 sati testiranje će se vršiti uzimanjem uzorka krvi.

EDUKACIJE

Imajući na umu da su mladi osobito ranjiva skupina po pitanju spolno prenosivih bolesti, HELP tijekom cijele godine provodi edukativne radionice iz područja reproduktivnog zdravlja.

Tema Svjetskog dana AIDS-a u ovoj godini je postizanje WHO i UNAIDS ciljeva “Doseći nulu – Nula novih HIV infekcija. Nula diskriminacije. Nula smrti povezanih sa AIDS-om”, te “90-90-90”, čime se želi postići da do 2020. godine 90 posto svih ljudi koji žive s HIV-om znaju svoj status, 90 posto onih kojima je dijagnosticirana HIV infekcija uzimaju antiretrovirusnu terapiju, te da 90 posto njih postigne nemjerljivu količinu virusa u krvi.