Jedanaesta godina programa kojim se nagrađuju žene znanstvenice u Hrvatskoj

0

Otvorene prijave za prestižne stipendije programa „Za žene u znanosti“!

L’Oreal ADRIA i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO pri Ministarstvu kulture raspisali su jedanaesti po redu natječaj za Nacionalni program stipendiranja „Za žene u znanosti“.

Pojedinačnim stipendijama u vrijednosti od 5.000 € nagradit će se četiri najbolje hrvatske znanstvenice iz područja prirodnih znanosti, uključujući i interdisciplinarna područja, za njihov doprinos u znanstvenim spoznajama na nacionalnoj i svjetskoj razini. Cilj ovog jedanaest godina dugog nacionalnog programa stipendiranja jest dodatno motivirati, inspirirati i podržati žene znanstvenice u njihovoj daljnjoj znanstvenoj karijeri.

Prema pravilniku natječaja kandidatkinje za nacionalnu stipendiju „Za žene u znanosti“ ne mogu biti starije od 35 godina na dan zatvaranja raspisanog natječaja te se ne mogu prijaviti dvije godine zaredom, a moraju biti hrvatske državljanke sa stalnim prebivalištem u Republici Hrvatskoj i imati preporuku mentora. Također, jedan od uvjeta za sudjelovanje u natječaju je da svoj istraživački rad moraju obavljati u znanstvenim institucijama Republike Hrvatske te biti u završnoj fazi izrade doktorske disertacije.

O dobitnicama stipendija među prijavljenim kandidatkinjama odlučuje Izborno povjerenstvo sastavljeno od vodećih hrvatskih znanstvenika na čelu s akademikom Zvonkom Kusićem, predsjednikom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te predsjednikom Izbornog povjerenstva „Za žene u znanosti“. Cijenjeni dugogodišnji članovi Izbornog povjerenstva ovog programa stipendiranja dugog više od jednog desetljeća su, uz akademika Kusića, i akademici Vida Demarin, Sibila Jelaska, Krešimir Nemec i Vladimir Paar te prof. dr. sc. Ivan Vicković, dr. sc. Katica Biljaković i prof. dr. sc. Helena Jasna Mencer.

Hrvatske znanstvenice svojim istraživanjima i postignućima doprinose znanstvenim spoznajama u zemlji i svijetu, a kroz ovaj program stipendiranja osvještava se javnost o značaju njihova rada i veličini njihova doprinosa. Nacionalni program stipendiranja „Za žene u znanosti“ puno je više od tek financijske stipendije, predstavlja svojevrsnu afirmaciju hrvatske znanosti i hrvatskih znanstvenica, mijenjajući tako predodžbu o ulozi i doprinosu žena u znanosti te u društvu u cijelosti.

Dobitnice stipendija „Za žene u znanosti“ za 2016. godinu

Dobitnice stipendija „Za žene u znanosti“ za 2016. godinu: Mateja Dumbović, Andreja Vukasović, Dunja Margeta i Marija Marguš
(Foto: Siniša Uštulica)

Prošlogodišnje istraživanje francuskog instituta OpinionWay pokazalo je da je takav pristup prijeko potreban – čak 89% Europljana smatra da žene imaju više afiniteta za bilo koju drugu djelatnost osim za znanost, a 67% Europljana smatra da „nedostatak sposobnosti“ sprječava žene da postanu uspješne znanstvenice. Također, izuzetno je poražavajući podatak da je 1990. godine u cjelokupnoj istraživačkoj znanstvenoj zajednici bilo svega 26% žena, a da dvadeset godina kasnije, 2010. godine, taj postotak iznosi 29% odnosno pokazuje rast od tek 3%. Rezultati provedenog istraživanja prošle godine najbolje prikazuju koliko je važno nastaviti sa snažnim osvještavanjem javnosti o ulozi, doprinosu i izvanrednim sposobnostima znanstvenica na nacionalnoj i svjetskoj razini, čime projekt „Za žene u znanosti“ dobiva dodatno na važnosti zbog odgovornog zadatka da mijenja trenutnu društvenu zbilju.

Prijave za ovu prestižnu stipendiju traju od 5. prosinca 2016. do 20. siječnja 2017. godine.

Svi detalji natječaja dostupni su na službenim stranicama Ministarstva kulture.

Ako već niste svakako doprinesite i promičite ulogu i doprinos žena u znanosti potpisivanjem Manifesta „Za žene u znanosti“ ostavljanjem svoga potpisa na web stranici  www.forwomeninscience.com