Judo: Hrvatska najbolja u Dubrovniku

0

Hrvatska judo reprezentacija osvojila je 9 odličja na natjecanju Europskog kupa u Dubrovniku. Zlatne medalje zaslužile su Ivana Šutalo, Brigita Matić i Tihea Topolovec.

Domaća djevojka Ivana Šutalo je u kategoriji preko 78 kg porazila Poljakinju Annu Zalecznu, koja je prethodno svladala Zrinku Miočić. Za hrvatski finale pobrinula se Tina Radić (Split) pobjedama protiv Crnogorke Jovane Nikić i Francuskinje Anne Bairo. U finalu je Šutalo bila bolja od Radić, dok je Miočić (Pujanke) osvojila broncu nakon što Bairo nije došla na tatami.

Brigita Matić, članica splitskih Pujanki, do 78 kg je nadvisila Francuskinju Vanessu Dureau, Poljakinju Beatu Pacut i svoju klupsku kolegicu, svjetsku kadetsku prvakinju Karlu Prodan. Karla je prethodno nadjačala Francuskinju Stessie Bastareaud i još jednu članicu Pujanki, Mateu Borozan. Matea je u borbi za broncu izgubila od Njemice Marie Branser.

Kadetska viceprvakinja svijeta u kategoriji do 52 kg, Tihea Topolovec (Panda, Zagreb), pobjedničku seriju iz Sarajeva nastavila je u Dubrovniku protiv Selme Sejdinović (BiH), Amelie Guihur (Francuska) i Nieke Nordmeyer (Njemačka).

Jedini muškarac s odličjem je Ivan Čović (Zagrebačka judo škola) u kategoriji iznad 100 kg. Francuz Bilal Benalla i Srbin Aleksandar Krsmanović stajali su mu na putu do finala gdje ga je zaustavio Poljak Kamil Grabowski.

Tena Šikić (Zagreb) je osvojila broncu do 57 kg. Poraz od Njemice Johanne Mueller, kasnije pobjednice, ispravila je pobjedama protiv Šveđanke Ebbe Glaas, Talijanke Francesce Ripandelli i Ive Oberan (Župa Dubrovačka), koja je tako zauzela 5. mjesto.

Do bronce je došla i Ana Kokeza (Pujanke) u kategoriji do 63 kg. Pobjedama protiv Finkinje Laure Jauhiainen i Talijanke Giorgie Dalla Corte, došla je do polufinala gdje je izgubila od Francuskinje Caroline Peschaud. U repesažu za broncu, svladala je drugu francusku predstavnicu, Cloe Yvin.

Hrvatska je najuspješnija reprezentacija dubrovačke postaje Europskog kupa s po tri zlatne, srebrne i brončane medalje uz 5 petih i 3 sedma mjesta. Slijede Njemačka s dva zlata i po tri srebra i bronce, te Francuska s po dva zlata i srebra i pet bronci. Po dva zlata otišla su još u Italiju, Rusiju i Poljsku, a jedno u Crnu Goru. U Dubrovniku su nastupili predstavnici 23 zemlje, od čega ih je 16 osvajalo odličja.

Dvorana Gospino polje bila je ispunjena gotovo do posljednjeg mjesta, završne je borbe pratilo oko 800 gledatelja.