Karlović osvojio Newport

0

Nakon što je prošle dvije godine zaustavljen u finalu, 2014. od Lleytona Hewitta i 2015. od Rajeeva Rama, Ivo Karlović napokon je osvojio ATP turnir u Newportu.

Do pobjede je došao na isti način na koji je izgubio dva finala Newporta – u tie-breaku trećeg seta. uzvratio je Luksemburžaninu Gillesu Muelleru za poraz u polufinalu Rosmalena prije mjesec dana i za točno tri sata igre sa 6:7(2), 7:6(5), 7:6(12) došao do sedmog ATP trofeja u svom petnaestom finalu.

Ako ste pomislili da je meč protekao bez oduzetih servisa – prevarili ste se. Mueller je otvorio dvoboj s 3:0, imao je i loptu za 4:0, da bi se Karlović vratio na 3:3. Pri tom je rezultatu imao i break-loptu. Prvi je tie-break Karlović odigrao slabo, izgubio je dva od četiri poena na svom servisu. U drugom je setu Karlović imao dvije lopte za 2:0. U tie-breaku je prvih 10 poena otišlo sa servisom, Mueller je kod 5:5 imao servis kojim si je mogao osigurati meč-loptu, ali to nije iskoristio. Treći je set protekao bez break-lopti, iako je kod 6:5 Mueller na servis Karlovića stigao do izjednačenja i opet bio na dva poena od pobjede. U trećem tie-breaku bilo je puno uzbuđenja. Mueller je poveo 2:0, Karlović okrenuo na 5:3 u svoju korist, ali se Mueller vratio s dva poena u nizu. Prvu je meč-loptu imao Karlović, ukupno po tri jedan i drugi do 11:11. Tada je Karlović došao do 12:11, Mueller izjednačio, ali izgubio drugi poen na svom servisu i Karlović je svoju petu meč-loptu, ali prvu sa servisom, pretvorio u trofej uz koji ide i premija od 91630 $.

S 37 godina, Karlović je najstariji pobjednik u 40 godina dugoj povijesti ovog turnira. Ujedno je najstariji pobjednik na ATP Touru od Martya Riessena u Lafayetteu u rujnu 1979., kad je Karlović imao – šest mjeseci! Newport je sjedište teniske Kuće slave i nekadašnje poprište US Opena u vrijeme dok su se tri od četiri Grand Slam turnira (svi osim Roland Garrosa) igrali na travi.

Nakon dva poraza u finalu, napokon sam uspio. A to što sam spasio tri meč-lopte čini ovu pobjedu još ljepšom. U početku meča nisam osjećao servis, načinio sam šest dvostrukih pogrešaka u prva tri gema. Ali pokušavao sam držati priključak i dovući se do tie-breaka na bilo koji način. Zbilja sam sretan što sam ove godine osvojio Newport, izjavio je Ivo Karlović, koji je u pobjedu ugradio 27 as-servisa.