Karlović rekorder US Opena!

0

Ivo Karlović prošao je u 2. kolo US Opena i pritom postavio novi rekord završnog Grand Slam turnira teniske sezone. Ivan Dodig je izgubio, a Borna Ćorić se ozlijedio.

Karlović je nakon gotovo četiri sata igre i pet tijesnih setova svladao Tajvanca YenHsun Lua s 4:6, 7:6(4), 6:7(4), 7:6(5), 7:5. Pritom je zabio 61 as i tako za 12 as servisa nadmašio dosadašnji rekord US Opena koji je prije 17 godina postavio Nizozemac Richard Krajicek u dvoboju protiv Rusa Jevgenija Kafeljnikova.

U prvom je setu Lu kod 3:2 propustio 15-40, ali je u 10. gemu izborio i realizirao set-loptu. U drugom je setu Karlović na servisu ispustio tek 5 poena, propustivši kod 5:5 break-loptu. Tie-break je otvorio s 3:1 i zadržao prednost do kraja. U trećem je setu do tie-breaka Karlović na servisu ispustio samo četiri poena, u tie-breaku je poveo 4:2 da bi Lu osvojio pet poena zaredom, od čega dva uzastopna na servis Karlovića. Nakon što je spasio break-loptu u prvom gemu 4. seta, Lu je propustio dvije prilike za vodstvo od 4:2. Kad je u tie-breaku Lu poveo 3:1, a zatim i 4:3 uz dva svoja servisa, činilo se da je 50 mjesta bolje rangirani (23-73) Karlović na izlaznim vratima. No, 21. nositelj, 37-godišnji veteran nije se predao. Dobio je 4 od sljedećih 5 poena i uveo meč u 5. set. Tu je kod 2:1, u najdužem gemu meča, Karlović propustio tri break-lopte, kod 4:3 još jednu, a kod 5:4 i prvu meč-loptu. U posljednji tren, s obzirom da se na US Openu i u petom setu igra tie-break, Karlović je uspio oduzeti servis Tajvanca. Sljedeći protivnik bit će mu nekad najbolji junior svijeta, ljevoruki Amerikanac Donald Young, kojeg je Ivo lako dobio u oba ranija susreta (u kvalifikacijama Houstona 2011. – 6:4, 6:4, te u finalu Delray Beacha prošle godine – 6:3, 6:3).

Ivan Dodig bio je na pragu povratka s 0:2 u setovima. Ipak, izgubio je od Ukrajinca Ilje Marčenka nakon gotovo četiri sata igre u četiri seta – 3:6, 4:6, 7:6(4), 5:7. Jedanaest mjesta bolje rangirani (63-74) Marčenko uzeo je Dodigu servis u 3. i 9. gemu prvog, te poveo s 3:0 u drugom setu. Dodig se vratio na 3:3, kod 4:5 izvukao 0-40, ali je Marčenko izborio prednost i realizirao četvrtu priliku za 2:0 u setovima. U trećem je setu Dodig gubio 4:2, spasio je i meč-loptu kod 4:5, ali i propustio set-loptu na svom početnom udarcu kod 6:5. U tie-breaku je nakon 0:1 nanizao 6 poena, Marčenko se vratio na 6:4, ali je Dodig dobio set. U četvrtom je setu Dodig poveo 3:0, držao prednost do 5:2, samo da bi izgubio posljednjih pet gemova.

Borna Ćorić je na terenu proveo samo pola sata. Poveo je 4:2 protiv Španjolca Feliciana Lopeza, no u sljedećem je gemu osjetio bol u desnom koljenu zbog koje je u Cincinnatiu predao i Marinu Čiliću. Morao se povući s terena i s turnira, a mala je vjerovatnost da će se uspjeti oporaviti do polufinala Davis kupa Hrvatska-Francuska u Zadru od 16-18. rujna.