Kontradiktorna izvješća o Domu u Vukovarskoj

0

Konačan sud o proboju koronavirusa u Dom za starije i nemoćne u Splitu dat će zajednička komisija ministarstava zdravstva i socijalne skrbi.

Na izvanrednoj konferenciji za novinare ispred zgrade Splitsko-dalmatinske županije govorili su župan Blaženko Boban, ravnateljica županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Željka Karin i ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović.

Velika većina ljudi unijela je puno truda i rada da spriječi širenje koronavirusa. Nažalost, unatoč trudu i naporu dogodio se upad koronavirusa u Dom za starije i nemoćne u Vukovarskoj. Zatražio sam izvješća ravnatelja i epidemiologa koja su kontradiktorna. Ministarstva će osnovati zasebno zajedničko tijelo, donijet će u što skorijem roku svoje očitovanje na ova dva mišljenja. Shodno tom očitovanju donijet ću odluke o sankcioniranju onih koji su u ovom lancu, ako jesu, napravili propuste. Da bi Dom mogao funkcionirati, imenovao sam zamjenicu pročelnice i dugogodišnju pročelnicu zdravstva Helenu Bandalović kao svoju povjerenicu za pojačani nadzor rada Doma u Vukovarskoj. Ona je već na terenu. Moram ispraviti jedan podatak iz današnjeg priopćenja. Greškom se dogodilo da su dvije osobe s mjestom prebivališta u Brelima prebačene u Bašku Vodu. Oni po mjestu prebivališta pripadaju Brelima, rekao je Boban.

Poručujem građanima uoči Uskrsnih blagdana, kada je vjerojatno potreba za užurbanijim kretanjem. Nemojte, dragi prijatelji. Vidite kako se dogodi da od jednog ekscesa nastaje veliki problem. Pridržavajmo se svih epidemioloških mjera, svi u kompletnom sustavu. Počevši od građana na ulicama do svih institucija. Poglavito apeliram na osobe koje su u samoizolaciji ili, ne daj Bože, one koji imaju pozitivan nalaz. Jutros se dogodilo da je cijeli tim Hitne pomoći u Makarskoj izbačen zbog neodgovornosti jednog pacijenta koji je znao za svoje stanje, a unatoč tome je pozvao hitni tim na hitnu intervenciju. Nemojte da se takve nesavjesne akcije događaju, vidite do čega možemo doći, naglasio je Boban.

Smirimo malo tenzije oko ionako komplicirane situacije, prionimo svi skupa što većem ublažavanju ovog problema. Ravnatelj je u svom očitovanju iznio kronologiju i sve mjere i aktivnosti koje je poduzeo. Taj dokument nije nikakva tajna. Izvijestio je da se 29.3. u prvom mahu nije moglo dobiti epidemiologe. Onda da se dobilo na telefon, pa da se pacijent uputio na neku drugu dijagnozu. Idemo svi skupa izići sa što manje ožiljaka u ovoj teškoj rani koju trenutno imamo, odgovorio je Boban na pitanje našeg novinara.

Već ste dobili izvješće da imamo 23 novooboljela, ukupno 256. Među njima je i 5 zdravstvenih djelatnika, od čega četvero iz Doma u Vukovarskoj, dvije medicinske sestre i dvije njegovateljice. Uz njih i jedan djelatnik Zavoda za javno zdravstvo koji je bio u samoizolaciji. 117 zdravstvenih djelatnika je u samoizolaciji. Bili smo u Domu, dva epidemiologa i ja i ravnatelj Meštrović. Dali smo daljnje naputke i kontroliramo situaciju. Korisnici su dobrog stanja s obzirom na dob i svoje kronične bolesti. Svim korisnicima Doma se mjeri temperatura. Svi korisnici Doma u Zenti su također dobrog općeg stanja. Nitko nema temperaturu, svima se mjeri dva puta dnevno. Kod bilo kakve pojave simptoma će obavijestiti epidemiologa, mene kao ravnateljicu i nadležnog liječnika koji će biti preusmjeren iz Doma zdravlja jer je kolegica koja je nadležna za Dom trenutno u samoizolaciji, rekla je Karin.

Medicinska sestra je 6. travnja nazvala epidemiologa. Do tada nas nitko nije nazvao vezano za povišenje temperature više korisnika. Uvidom u ispise mobitela, 29.3. Glavna sestra Doma je zvala dežurnog epidemiologa. Obavijestila je da jedna od korisnica ima temperaturu 37.8 i grlobolju. Nije znala ni ime ni datum rođenja korisnice. Dobila je uputu da stavi korisnicu u samoizolaciju, nazove nadležnog liječnika da utvrdi stanje i vidi što dalje treba. Nakon toga nitko nije nazvao nijednog epidemiologa, nijednog doktora. Po uzusima struke, ne izlazi se na teren kada imate jednog pacijenta s povišenom temperaturom. U Domu su uglavnom kronični bolesnici koji često imaju povišenu temperaturu. Nadležni doktor treba procijeniti situaciju. Doznali smo iz drugih izvora da su gospođi dali antibiotik, da je imala urinarni infekt i nije imala temperaturu. Da su zvali sutradan ili sljedećih dana, mi bi sigurno došli. Obiteljski liječnik procjenjuje indikacije. U COVID ambulanti na Mertojaku sumnju na COVID i praćenje pacijenta odrađuje obiteljski liječnik. Kolegica je inače dobro radila posao skrbi o korisnicima. Svi štićenici Doma su bili u dobrom općem stanju s obzirom na visoku životnu dob. Ali neki koraci su se preskočili. Zavod ima 7 liječnika u samoizolaciji, 6 su epidemiolozi, a imamo 21 epidemiologa u našoj Županiji. Podijeljeni su u dvije smjene i stižu obavljati posao. Ovi u samoizolaciji dobivaju zadatke putem maila i telefonski koje moraju odraditi. Svaki epidemiolog ima svoju liniju s kojom može ostvarivati kontakte s obiteljima i s onima koji su u kontaktu s obiteljima, otkrila je Karin.

Na upit našeg novinara Rade Županovića, ravnateljica Karin je kazala kako je kat na kojem su bile osobe s pozitivnim nalazom dezinficiran i tu su u izolaciji 4 osobe koje su jučer imale temperaturu. Svak je u svojoj sobi. Svaki kat ima djelatnike odvojene od ostalih. Dane su im pojačane higijenske mjere. Prati se temperatura i zdravstveno stanje svih korisnika.Rečeno im je da moraju zvati. Testirano je 55 djelatnika koji su bili u smjeni s oboljelima. U narednom razdoblju testirat ćemo i sve ostale. Zasad je prerano da testiramo ove koji su zdravi i nisu bili u grupi s ovima koji su radili s koronapozitivnima. Korisnici će biti testirani po epidemiološkoj dinamici. Sutra opet idemo u izvid.

Kritične točke su u Solinu i u Splitu, vezano i za dio korisnika Doma. Treba naći nultu osobu. Stavili smo 73 djelatnika Doma u izolaciju. Sedam ih je iz ove prve smjene izjavilo da je radilo sa simptomima bolesti. Odmah smo usporedili nalaze. Ispostavilo se da su od njih sedam samo dvije su pozitivne. Imali smo dakle i asimptomatske djelatnike. Sad sve djelatnike testiramo. Moraju imati kompletno zaštitno odijelo, mijenjati rukavice pri svakom ulasku u drugu sobu da ne diraju istim rukavicama različite pacijente. Nadam se da se epidemija neće raširiti, da ćemo to uspjeti zaustaviti svakodnevnim nadzorom mjera. Ipak se radi o vrlo osjetljivoj populaciji koja je puno manje otporna na virus. KBC se treba spremiti za prihvat većeg broja bolesnika. Nadamo se da neće biti komplikacija, da će se sve odraditi u Domu. Ne može se ništa predvidjeti. Planiramo razne ishode, a nadamo se pozitivnom, izjavila je Karin.

Izvid glavnog državnog epidemiologa Kaića poklopio se kompletno s našim. Zajedno smo ga radili. Radio je po stručnim epidemiološkim smjernicama i dao nam je ideje za dodatne mjere koje smo i mi htjeli provesti. Dali smo naputke za provedbu. Naša izvješća se podudaraju. Mali je prostor i situacija je takva kakva je. Dom ima i jednokrevetne sobe i apartmane, ali uglavnom su to višekrevetne sobe. Problem je nedostatka osoblja, pridržavanja mjera koje se sada pridržavaju. Najveći je problem što pretpostavljamo da je dio djelatnika bio bolestan i dolazio raditi ili je bio asimptomatski. To je gro problema koji je nastao. Koronavirus se ne može dijagnosticirati na temelju jednog pacijenta. Ali ako imate više pacijenata, ako vidite da je netko drugi sutra dobio temperaturu, onda se već pitate je li to možda koronavirus, zaključila je Karin.

U respiratorno-intenzivističkom centru na Križinama su trenutno hospitalizirana 102 bolesnika. 52 su pozitivna na COVID-19, ostali su u obradi. 7 ih je na respiratoru. Iz Doma ih je premješteno bilo 49, nakon toga sinoć još troje. Zbog vrućice i lošijeg općeg stanja. Od svih 52, jedan bolesnik je u težem kliničkom stanju s obzirom na respiratorne simptome i potencijalno povezano na COVID infekciju. Ostali imaju umjerene, pa i blaže simptome. Međutim, to su bolesnici starije životne dobi. Prosjek godina je 86, većina su slabije pokretni ili nepokretni. Bit će osjetljiviji na osnovnu akutno bolest i skrb mora biti multidisciplinarna. To uključuje liječnike raznih specijalnosti i druge usluge koje im pružamo poput fizikalne terapije. Nakon 10 pozitivnih nalaza, uzeli smo testove za 39 bolesnika koji nisu bili testirani, a potom i za troje koji su naknadno došli. Ti testovi su u izradi, bit će gotovi do kraja dana. Sutra ih moramo pažljivo protumačiti i pristupiti svakom bolesniku pojedinačno, rekao je ravnatelj Meštrović.

Naši djelatnici će pozvati tijekom dana članove obitelji naših bolesnika i obavijestiti ih o stanju. Ako netko ima pitanja, neka očekuje poziv. Operiran je prvi bolesnik na Križinama s akutnim abdomenom i sumnjom na COVID-19 i zadržan je tu. Zbog toga ovaj centar i postoji i tome služi. Troje bolesnika odvojenih od respiratora vraćeno je u njihove županijske bolnice, jedan u Šibenik, a dvoje u Dubrovnik. Oporavak je toliki da mogu spontano i sami disati. Hvala svima koji sudjeluju u ovom zahtjevnom i teškom zadatku. Poštivajući jedni druge i surađujući s punim povjerenjem možemo prebroditi ovu krizu, poručio je Meštrović.