Nadal, Osaka i Kvitova u finalu Australian Opena

0

Španjolac Rafael Nadal, Japanka Naomi Osaka i Čehinja Petra Kvitova izborili su finale Australian Opena, prvog Grand Slam turnira teniske sezone.

Nadal je sa 6:2, 6:4, 6:0 za sat i 45 minuta nadigrao mladog Grka Stefanosa Cicipasa. Cicipas je kod 2:2 u drugom setu izvukao 0-40 i držao se do 4:3 da bi Nadal dobio 9 gemova zaredom. Protivniku je dozvolio samo jednu break-loptu, i to u zadnjem gemu meča. Sam ih je izborio 11 i realizirao 5. Nadal je do finala došao bez izgubljenog seta. U šest mečeva je ukupno ispustio samo 48 gemova, 8 po meču ili manje od tri (2.67) po setu! Samo je protiv Berdycha jedan set (treći) morao riješiti u tie-breaku. U petak će polufinale igrati Novak Đoković i Lucas Pouille.

Kod tenisačica su finale izborile Japanka Naomi Osaka i Čehinja Petra Kvitova. Pobjednica će preuzeti prvo mjesto WTA ljestvice od Rumunjke Simone Halep. Kvitova je u tie-breaku prvog seta slomila najugodnije iznenađenje turnira, 25-godišnju Amerikanku Danielle Collins. Collins je zbog studija kasno krenula u profesionalne vode, lani je u prvom kolu kvalifikacija osvojila samo jedan gem, a sad je stigla do polufinala. Kvitova je slavila sa 7:6(2), 6:0 za malo više od sat i pol igre. Collins je napravila break za 3:2 u prvom setu, ali nije zadržala prednost. Kvitova je otvorila tie-break s 5:1, a kroz drugi set je projurila za pola sata uz omjer poena 26:12.

Karolina Pliškova imala je priliku i prije finala osigurati Češkoj naslov pobjednice Australian Opena. Spriječila je to, bar do subote, Naomi Osaka sa 6:2, 4:6, 6:4. Meč je trajao gotovo dva sata. Prvi set je bio jednosmjerna ulica. U drugom su prva dva gema otišla protiv servisa, a u trećem je Pliškova izvukla 0-40. Čehinja nije realizirala loptu za 5:3, ali je kod 5:4 došla do 0-40 i iskoristila prvu set-loptu. U trećem setu je Pliškova propustila tri nevezane lopte za 2:0, što je Osaka iskoristila i povela 3:1. Jedinu priliku za povratak Pliškova je imala kod 3:4.