Oko 20 tisuća prezaduženih građana iskoristit će Zakon o stečaju potrošača

0
Foto: www.novilist.hr

Na snazi je Zakon o stečaju potrošača kojim i prezaduženi građani mogu proglasiti bankrot.

Građani koji više od tri mjeseca ne mogu ispuniti novčane obaveze bez obzira na iznos dugovanja,iako se to ne isplati za dug manji od 30 tisuća kuna, mogu pokrenuti postupak stečaja u savjetovalištima u poslovnicama financijske agencije Fina , a pomoćnica pravosuđa, Renata Duka potvrdila nam je da je zainteresiranih već bilo prvog radnog dana ove godine:
Petero građana  obratilo se u poslovnice Fine nakon 1.siječnja., no budući da  Pravilnik stupa na snagu sutra, obrasci za podnošenje zahtjeva stižu za dva dana. Međutim tko se prije toga obrati savjetovalištu bit će upućen i dat će mu se određene informacije, a Zakon je u  punoj provedbi od četvrtka, 7.siječnja.

Stečaj pokreću isključivo građani i prvo prolaze izvansudski postupak u kojem se dogovaraju s vjerovnicima . Za to im treba 300 kuna predujma i ispunjen zahtjev uz priložen popis imovine i obaveza:
Građani se trebaju obratiti u savjetovališta u poslovnicama financijske agencije Fina gdje bi dužnici trebali sjesti za stol s vjerovnicima i pregovarati.Ne možete se obratiti sudu prije nego što ste prošli ovaj prvi korak u savjetovalištu.

Tko nema 300 kuna predujma može se pozvati na Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći i zatražiti od Ureda državne uprave da ih se oslobodi od plaćanja troškova postupka.

Posrednik u savjetovalištu, koji je educiran upravo za ove situacije, zatim sastavlja plan ispunjenja obaveza i na neki način upravlja imovinom potrošača.
To je, možemo reći, jedna ponuda vjerovnicima. Ovoliko imam u slijedećih par godina, ovo su moje mogućnosti, prihvaćate li da na takav način vratim dug, s  tim da se podrazumijeva da taj dug bude manji ili da se otpišu kamate,  da se odredi jedno duže vremensko razdoblje, plaća u ratama, te ako postoje postupci ovrhe da oni zastanu i građanima se da predah.

I za građana i za njihove vjerovnike povoljnije je na ovaj način riješiti dugovanja, a ako to ne uspije, građani mogu u roku od tri mjeseca pokrenuti postupak pred nadležnim općinskim sudom:
Otvara se postupak stečaja potrošača, određuje povjerenik nad njegovom imovinom koja se unovčava, a ovisno ima li imovine ili ne određuje razdoblje provjere ponašanja od jedne do pet godina. Kad sud utvrdi da je potrošač postupao u skladu sa zakonom, tada se oslobađa od preostalih dugova i postupak je gotov. 

Stečaj , pod određenim uvjetima, mogu pokrenuti i građani koji obavljaju samostalnu djelatnost, odnosno obrtnici su, ali Zakon o stečaju potrošača ipak nije “čarobni štapić”.

Procjena je da se , unatoč dugovima i ovrhama, neće veliki broj građana odlučiti na mogućnost proglašenja bankrota, odnosno stečaja u sudskom postupku, jer će u tom slučaju ostati bez svoje imovine, najčešće nekretnine u kojoj stanuju:
Ako se tu radi o jednoj skromnoj nekretnini nedovoljnoj za zadovoljanje stambenih potreba potrošača i njegove obitelji u tom razdoblju se sigurno neće prodavati, ali ako je to prostorno veća nekretnina veće vrijednosti , a dva su člana obitelji ,onda ne postoji mogućnost da se ona zadrži . No, ukoliko se ona ne proda do kraja postupka smatra se neunovčivom   ostaje u vlasništvu potrošača.

Građani mogu od suda zatražiti da se ona ne prodaje za vrijeme trajanja postupka, a to je otprilike nekih 7 godina.

Vjerovnici mogu pokrenuti izvansudski postupak pred savjetovalištima, ali uz suglasnost potrošača, odnosno građana, ali sudski postupak može pokrenuti samo potrošač.
Jednom kad uđu u sudski postupak  puno stvari je na kocki i  vrlo vjerojatno se neće veliki broj građana upustiti u postupak. Izvansudski postupak pak gotovo ništa ne košta građane, jer ako se ne dogovore sa vjerovnicima nisu obavezni  ići u sudski postupak. Naša procjena je da će se oko 20 tisuća građana obratiti savjetovalištima, ali ne prije nego što vide što će se događati na terenu.

Pokrenuti izvansudski i sudski postupak isplati se samo onim građanima koji nemaju imovine, a dužni su ukupno više od 30 tisuća kuna, procjenjuje pomoćnica ministra, jer na taj način za razliku od ovršnog postupka, “skidaju” sve dugove “sa svojih leđa”:

Sud istovremeno donosi odluku o otvaranju i zaključenju  samog postupka. Potrošač koji je zaposlen ili ima neka primanja prima zaštićen iznos  oko 3 tisuća 800 kuna. Od preostalog dijela bi se namirivali vjerovnici i nakon 5 godina svi preostali dugovi prestaju. To je jedna velika razlika u odnosu na ovrhe, ako je dug ostao na primjer i 700 tisuća kuna , dug postaje nula.