Plastična (noćna) mora – Putujuća izložba Udruge Sunce Split

0
Foto: PR

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce u sklopu međunarodnog projekta „ML REPAIR“ postavila je prošle jeseni u Splitu izložbu pod nazivom Plasticamente – Plastična (noćna) mora! Građani su imali prilike na zanimljiv način istražiti kako naša mora izgledaju ispod površine, što se sve u njima krije i kakav utjecaj na morski ekosustav ostavlja čovjek.

Istu priliku dobit će građani Rijeke, Dubrovnika i Zadra. U Zadru se izložba postavlja sljedeći tjedan i trajat će ukupno 2 tjedna. U centru City Galleria od 22. siječnja do 5. veljače 2019. godine svakim radnim danom od 8 do 21 sat, građani i građanke Zadra moći će svoje najmlađe upoznati s opasnostima plastike u morima na interaktivan način kroz istraživanje, igru i umjetnost.

Izložba donosi interaktivne eksponate načinjene upravo od plastike, a osnovni cilj je proširiti svijest o opasnosti pretjerane konzumacije jednokratne plastike, kao i nikada veću potrebu za adekvatnim odvajanjem i zbrinjavanjem plastičnog otpada. Procjenjuje se da oko 80% morskog otpada dolazi iz kopnenih izvora i od aktivnosti s kopna, dok oko 20% otpada u moru završava kao rezultat (neodgovornog) pomorskog prometa i ribarstva. Prema Programu Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), samo 15% morskog otpada pluta na morskoj površini; dodatnih 15% ostaje u vodenom stupcu, a 70% nalazi se na morskom dnu. Trenutačne procjene pokazuju da danas u oceanu ima više od 150 milijuna tona plastike. Ako se ništa ne promijeni, do 2025. godine ocean će sadržavati 1 tonu plastike na svake 3 tone ribe, a do 2050. oceani bi mogli imati više plastike nego ribe, a sve veću opasnost po morske i kopnene ekosustave, ali i zdravlje čovjeka, predstavlja i mikroplastika.