Predstavljen projekt izrade Akcijskog plana za zeleni Split

0
Foto: PR; Grad Split

Ovo je proces u kojega smo hrabro krenuli sanacijom Karepovca, svladavanjem potkornjaka na Marjanu te nastavljen ugovaranjem financiranja pročistača za vodu kojega sufinanciraju Hrvatske vode i gradska tvrtka Vodovod i kanalizacija uz pomoć kredita Europske banke za obnovu i razvoj. Zbog toga smo kao ozbiljan partner bili pozvani od EBRD-a i njihovih partnera da se uključimo u program za Zelene gradove, kazao je gradonačelnik Andro Krstulović Opara uoči današnjeg predstavljanja projekta izrade Akcijskog plana za zeleni Split održanog na Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu.

Projekt zelenog Splita, kako je rekao, zajamčit će gradu Splitu upravo ono što je budućnost Europe čistoću zraka, vode i zeleni okoliš. U sljedećem financijskom razdoblju koje kreće ove i trajat će sedam godina, financirat će se samo oni projekti koji su temeljeni na načelu održivog razvoja. To grad Split, istaknuo je, do sada nije iskoristio, jer nije bilo vizije ni spremnosti, a ja sam sa svojim suradnicima u svom mandatu osigurao ozbiljna europska sredstva.

Grad Split pokazao je svoju namjeru da u budućnosti svojim građanima osigura zeleni, održivi i kvalitetni razvoj, kazala je Viktoria Zinchuk, direktorica EBRD-a u Hrvatskoj, banke koja će osigurati sredstva kako bi se izradio Akcijski plan i saznali kakve su nam investicije i promjene potrebne kako bi Split postao “zeleniji”. Split, kako je rekla, vidi Split kao novu Barcelonu.

Grad Split priključio se programu Zeleni gradovi (Green Cities) Europske banke za obnovu i razvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) u listopadu prošle godine, kao prvi u Republici Hrvatskoj sa još četrdeset europskih gradova koji su podržali i provode taj program. Ključni dio, kako je kazala Viktorija Zinchuk, čini izrada Akcijskog plana za zeleni grad koji se radi po mjeri grada Splita, s ciljem rješavanja niza izazova na području zaštite okoliša, uključujući zaštitu voda, zraka, tla te sprečavanja klimatskih promjena. Tako se predlažu projekti i promjene u postojećim politikama upravljanja i planiranja komunalnom infrastrukturom kao što je vodna infrastruktura, energetika, zbrinjavanje otpada, prometni sustavi, upravljanje javnim zgradama te upravljanje zelenima površinama, sve u cilju unapređenja kvalitete okoliša i prilagodljivosti grada klimatskim uvjetima.

Podršku Gradu Splitu za potrebe izrade Akcijskog plana pružit će tim međunarodnih i lokalnih savjetnika koji se sastoji od stručnjaka ARUP-a, Dvokut ECRO-a i ARP-a, uz potporu savjetnika iz Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Izrada Akcijskog plana za zeleni grad (GCAP) financira se iz sredstava TaiwanBusiness – EBRD TC Fund, a pripremit će se kroz šest glavnih faza, nakon čije provedbe će se javno prezentirati i dati Gradskom vijeću Grada Splitu na usvajanje nakon čega će se moći pristupiti realizaciji novih, održivih i zelenih površina.