Split namučio Cedevitu u Zagrebu

0

Cedevita je svladala Split s 84:80 (25:24, 24:19, 21:19, 14:18) u prvoj utakmici polufinala Premijer lige košarkaša. Iako je većim dijelom utakmice Cedevita vodila, Split je držao neizvjesnost do posljednjih sekundi. Igra se do dvije pobjede, a uzvrat je u srijedu u 19 sati na Gripama.

Split je poveo 3:0, a Cedevita odgovorila s 9 poena u nizu. Do kraja prve četvrtine, u kojoj je zabio 5 od 8 pokušaja trice, Split je još poveo 19:17 i 21:20. U drugoj četvrtini Split je pogodio tri trice iz pet pokušaja, u prvoj minuti poveo 26:25, a u drugoj izjednačio na 28:28. Cedevita je sljedeće tri i pol minute dobila s 12:2 za 40:30. Split je odgovorio s 8 poena u nizu. U trećoj četvrtini Cedevita je opet imala dvoznamenkastu prednost, 56:46, 64:54, pa najvećih 11 razlike, 68:57, te 70:60. Split se opet približio, u nepune dvije minute došao na 70:67, a 7 minuta prije kraja i na 73:72. Imali su gosti i napad za vodstvo, ali Marčinković nije pogodio tricu. Cherry je ubacio dva slobodna bacanja, Širko promašio dvicu, Scott tricu, a potom i izgubio loptu. Stipanović je zakucao, Marčinković promašio još jednu tricu, a četiri minute prije kraja Cherry je položio za 79:72.

Katura je promašio dvicu, Širko tricu, ali domaći nisu preveli loptu preko centra na vrijeme, pa je Kedžo smanjio na 79:74. Musa je promašio tricu, a nakon napadačkog skoka Cherry vratio na 7 razlike. Kedžo nije pogodio, a Musa je ubacio drugo bacanje za 82:74. Minutu do kraja Filipović je pogodio tricu za 82:77, Stipanović je promašio, a Širko 34 sekunde do kraja pogodio tricu za 82:80. Split se odlučio braniti, 11 sekundi prije kraja Musa je promašio tricu, ali nisu Splićani došli do lopte. Uhvatio ju je Nichols i s dva slobodna bacanja postavio konačan omjer.

William Cherry je zabio 25 poena, Musa i Stipanović po 13, a Nichols 12 za Cedevitu. Za Split je Kedžo dao 18, Širko 16, Marčinković 15, a Scott 13 uz 6 asistencija.

Bili smo dostojanstven protivnik. Utakmicu smo doveli do samog kraja, imali smo priliku zagraditi taj zadnji skok i doći do napada za pobjedu. Ponosni smo na dečke, pružili smo svoj maksimum i obrambeno i napadački. Pokazali su karakter i sve ono što ih je krasilo cijelu sezonu, nemojmo zaboraviti da smo nakon dugo godina igrali dvije utakmice tjedno, bilo je puno ozljeda i putovanja. Na kraju, kad treba biti najbolji, doveli smo Cedevitu do toga da se spašava sa slobodnim bacanjima pet sekundi do kraja, izjavio je pomoćni trener Splita Ante Marović.

Cedevita je kontrolirala cijelu utakmicu, bili su stalno u vodstvu i u jednom trenu su bili na 10-11 razlike. Tada je prijetilo da se utakmica kompletno prelomi na njihovu stranu, ali pokazali smo karakter i ostali u utakmici do kraja. Šteta što nismo skupili taj skok osam sekundi do kraja, možda smo mogli imati priliku i da pobijedimo. Cedevita ne gubi utakmice, samo ih je Zadar uspio pobijediti u Premijer ligi. Naš prvenstveni cilj je bio da pobijedimo sami sebe nakon što nas je zadnji put Cedevita na Gripama potukla do nogu. Pokazali smo da možemo parirati i igrati ozbiljnu košarku, a cilj za srijedu je da ispravimo neke greške koje smo napravili u ovoj prvoj utakmici, kazao je trener Splita Ivica Skelin.

Očekivao sam ovakvu utakmicu jer nismo dugo igrali, a na zagrijavanju sam vidio da nismo pravi, da je ekipa relaksirana. Zadnji put smo dobili Split s velikom razlikom (108:63), op.a.) i dopustili smo im da se razigraju. Ruke su nam bile dolje, oni su to kaznili vanjskim šutevima i nismo ih mogli prelomiti. Glavom smo bili samo u napadu, obrana nije postojala. Onda smo htjeli pa nije išlo, oni su pogodili par teških šuteva. Ali čestitam momcima, izgarali su, broji se pobjeda. Ako smo pametni ovo će nam biti veliko upozorenje za ozbiljnijim pristupom i većom koncentracijom u drugoj utakmici, naglasio je trener Cedevite Jure Zdovc.