Split opet dobio Cibonu, Zadar u Šibeniku osigurao prvo mjesto

0

U zaostalom dalmatinskom derbiju 12. kola HT Premijer lige košarkaši Zadra su na Baldekinu pobijedili Šibenku s 96:78. Tako su osigurali prvo mjesto nakon drugog od tri kruga natjecanja. Split je drugi put u tri dana svladao Cibonu u Zagrebu. U nedjelju je u ABA ligi bilo 76:74, a večeras u prvenstvu Hrvatske 76:72.

Zadar ima omjer pobjeda i poraza 18:4, Gorica 17:5, a Cibona i Split 16:5. Cibona u srijedu igra s Alkarom, a Split u četvrtak protiv Vrijednosnica Osijek. Split bi pobjedom protiv Osijeka došao na drugo, a Cibona pobjedom protiv Alkara na treće mjesto. Gorica bi pala na četvrto. Ako Cibona dobije Alkar, a Split izgubi od Osijeka, Cibona će biti 2., Gorica 3., a Split 4. Ako i Cibona i Split izgube zaostale utakmice, Gorica ostaje druga, Split 3., a Cibona 4.

Na Baldekinu je Zadar otvorio utakmicu s 11:4, a Šibenka odgovorila s 11:0 i povela 15:11. Uslijedilo je 10:0 Zadra za 21:15 na početku druge četvrtine. Novi reful domaće momčadi donio je seriju 10:2 za novu prednost Šibenke, 25:23. U završne dvije minute prije velikog odmora Širko je pogodio dvicu za 39:38 i tricu za 42:41.

Šibenka je ostala na ta četiri vodstva iz prvog poluvremena. Zadar je premostio poluvrijeme serijom 12:1 u 129 sekundi za 53:43. Sredinom treće četvrtine bilo je 13 razlike, početkom četvrte 19 (79:60 u 32. minuti). Junaković i Onuaku su s po 15 poena bili najefikasniji igrači Zadra, dok je za Šibenku Freeman ubacio 22, a Miković 19 poena.

Puno napetije bilo je u Košarkaškom centru Dražen Petrović u Zagrebu, gdje je Split dva dana ranije u ABA ligi slavio sa 76:74. Cibona je opet bolje otvorila utakmicu i u 14. minuti vodila 28:17. Gosti su promašili prvih 12 pokušaja za 3 poena. Split se nakon tri minute igre u 3. četvrtini vratio u egal, 40:40, te tricom Lukovića poveo 46:43. Bilo je to prvo vodstvo Splita nakon početnih 2:0. Prednost je do kraja selila s jedne na drugu stranu.

Dvije minute do kraja Split je imao 70:67. Ukić je 40 sekundi kasnije promašio tricu za +6, a Markota s druge strane pogodio za 70:70. Babić je ubacio tricu za novih +3 Splita 54 sekunde do kraja. Markota je promašio novu tricu, ali je Prkačin skočio u napadu, izborio prekršaj i pogodio oba slobodna bacanja. Babić je promašio tricu, a Luković 15 sekundi prije kraja uzeo važan skok u napadu. Babić je s dva bacanja povisio prednost Splita na 75:72. Jovanović je pozvao minutu odmora. Markota je pucao tricu za produžetak, ali nije pogodio. S druge je strane Luković pogodio prvo slobodno bacanje, drugo je promašio, ali 4 sekunde do kraja to više nije bilo važno.

Babić i Luković su za Split upisali po 14 poena, a Marić 10 uz 9 skokova. Kod Cibone je Prkačin imao 14 poena i 8 skokova, Marić 12, Markota 11, a Radovčić i Planinić po 10.