Studija prihvatnih kapaciteta turizma u Splitsko-dalmatinskoj županiji

0
Foto: RD

Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije predstavila je Studiju prihvatnih kapaciteta turizma na svom području.

Riječ je o stručnom dokumentu kojeg je za Turističku zajednicu Splitsko-dalmatinske županije izradio Institut za turizam, a koji daje odgovore na mnoga pitanja održivosti i budućeg planiranja razvoja turizma na prostoru Splitsko-dalmatinske županije, pritom vodeći računa o održivom razvoju i kvaliteti života lokalne zajednice.

Uz direktora Hrvatske turističke zajednice Kristjana Staničića predstavljanju su prisustvovali župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, Tonči Glavina, državni tajnik u Ministarstvu turizma, Joško Stella, direktor TZ Splitsko-dalmatinske županije i dr. Zoran Klarić, znanstvenik s Instituta za turizam. Riječ je o prvoj studiji ovakvog tipa koju je dala izraditi jedna županija u Hrvatskoj, a druga u Europi.

Splitsko-dalmatinska županija u proteklih je pet godina zabilježila najveći rast turističkog prometa u zemlji po prosječnoj godišnjoj stopi rasta noćenja od 11 posto, što je za 3 posto više od svih drugih jadranskih regija. Zbog toga se stvara sve jači pritisak na obalne prostore, osobito u sezoni pa je u fokusu javnosti sve više održivi rast i razvoj turizma.

 Studija prihvatnih kapaciteta turizma predstavlja prvi dokument jedne turističke regije u Hrvatskoj koji definira ukupni opteretni smještajni kapacitet za područje svakog od šest klastera u županiji.

„Ovo je inovativni projekt na području Republike Hrvatske, a sama studija ovog tipa rijetko se provodi i u svijetu. Jedino održivim razvojem turizma možemo osigurati dugoročnu konkurentnost i željenu poziciju u budućnosti“, izjavio je Joško Stella, direktor TZ Splitsko- dalmatinske županije. Navedeno je potvrdio i Tonči Glavina, državni tajnik u Ministarstvu turizma, koji smatra kako je sustavan pristup svih razina ključ rješavanja navedenih izazova. „Splitsko-dalmatinska županija ovime je dokazala da je predvodnik turističkog razvoja Hrvatske“, zaključio je Glavina.

Iako su rezultati studije pokazali da su glavni ograničavajući čimbenici daljnjeg rasta turističke aktivnosti „uska grla“ komunalne i prometne infrastrukture, elektro-energetskog sustava i parkinga, u zaključku se navodi da je daljnji rast i razvoj turizma na području Splitsko-dalmatinske županije moguć upravo uz rješavanje detektiranih „uskih grla“ koji zahtijevaju unaprjeđenje i prilagodbu za boravak većeg broja ljudi od domicilnog stanovništva. Većina izazova nisu prouzročena turizmom već se u špici sezone dodatno potenciraju. Nadalje, studija će pridonijeti boljoj kvaliteti boravka, ukupnoj turističkoj ponudi, većim turističkim prihodima te boljim životom lokalnog stanovništva.