Tradicijske ribolovne vještine proglašene nematerijalnim kulturnim dobrom

0
Foto: Pixabay

Na sjednici Stručnog povjerenstva za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra pri Ministarstvu kulture, prijedlog Otočnog sabora, Konzervatorskog odjela u Zadru i Sveučilišta u Zadru “Tradicijske ribolovne vještine, vjerovanja i običaji na Jadranu” proglašeni su nematerijalnim kulturnim dobrom temeljem Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Zastupnik Tonino Picula prvi je pokrenuo pitanje malog ribolova u Europskom parlamentu. Napravljen je propust u pregovorima s EU jer su u poglavlju oko ribarstva više uzimani u obzir interesi profesionalnog nego malog ribolova. No, postoje slučajevi diljem Sredozemlja gdje je mali ribolov zaštićen kroz pregovore o kulturnoj baštini te je na takav način izuzet iz restrikcija koje nameće Europska komisija. Tradicijsko ribarstvo koje obuhvaća stara znanja i vještine vezane uz ribolov tradicijskim alatima, običaje, vjerovanja, leksik, prehranu i drugo, opravdano je smatrati nematerijalnim kulturnim dobrom te podizati svijest o njegovoj važnosti. Stoga se nadam i vjerujem da je ovo početak vraćanja malom ribolovu u Hrvatskoj statusa kakvog zaslužuje!, poručio je Picula.

Podsjećamo i da je svih devet amandmana koje je zastupnik Tonino Picula uložio, ušlo u izvješće Odbora za ribarstvo Europskog parlamenta. Među njima je i najvažniji amandman kojim je Komisiju pozvao da omogući mali priobalni ribolov u otočnim zajednicama koje tradicionalno ovise o ribarstvu, u svrhu vlastite egzistencije. Europska komisijs o tome se mora očitovati, a bude li odgovor pozitivan, tada ćemo u rukama imati dokument koji će imati snagu direktive, najvažnijeg pravnog akta Europske unije.