U Hrvatskoj 5 novih slučajeva koronavirusa

0
Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Ukupan broj zaraženih od 25. veljače premašio je tri tisuće – točno ih je 3001. U protekla 24 sata preminula je još jedna osoba, a ozdravile su 33.

Danas je 70. dan od pojave novog koronavirusa u RH. U protekla 24 sata dijagnosticirano je još 5 osoba oboljelih od COVID-19 što čini ukupan broj od 3001. Učinjeno je 39040 testiranja, u protekla 24 sata 956. Pozitivnih je 5.38%. Nažalost, u KBC-u Split preminula je žena rođena 1960. s koronavirusom i kroničnim bolestima. Ukupno preminulih imamo 80. Na respiratorima je 15 oboljelih, hospitaliziranih je 228, tri manje nego jučer. Otpuštenih iz bolnica je 594, jedan više nego jučer, a kod kuće se oporavilo 928 što je 32 više. To daje ukupan broj oporavljenih 1522 ilik 33 više u odnosu na jučer. Od pet novodijagnosticiranih troje je iz Osječko-baranjske županije, a po jedna iz Splitsko-dalmatinske i Koprivničko-križevačke, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Po pitanju Doma za starije u Splitu, naše inspekcije su napravile svoje. Nalaz je upućen onima koji to moraju vidjeti i znati. Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je pokrenulo određenu istragu zbog tih elemenata. Neka institucije rade svoj posao, one će na kraju valjda i zaključiti nešto, kratko je odgovorio Beroš na pitanje novinara.

Kontaktirali smo dobar dio ravnatelja zdravstvenih ustanova, pogotovo najvećih. Unisono su rekli da im je dojam kako je odaziv bolesnika nešto manji. Od sredine prošlog tjedna krenulo je nazivanje i slanje SMS-ova. Očito se dio bolesnika koji su trebali određene pretrage snašao. Ili su obavili u drugim županijama ili na neki drugi način. Nije nastupila gužva kakvu sam očekivao. Na određenim trijažnim punktovima je bilo malih gužvi, jer je prema uputama HZJZ-a trijaža od osnovne važnosti, i mjerenje temperature i određeni podaci anamneze i pitanja o kliničkim simptomima. To je ponegdje oduzimalo malo više vremena, ali u većini zdravstvenih ustanova ravnatelji su se organizirali na adekvatan način. Organizirali su i nekoliko trijažnih punktova. Nakon toga, prema mojim informacijama, nije bilo značajnijih čekanja. Sve se odvija uredno, kazao je Beroš na pitanje o reaktivaciji zdravstvenog sustava koja je danas krenula.

Po pitanju testiranja povratnika u Hrvatsku, jučer smo pokušali dati odgovor na akutni problem koji nam se pojavio. On nosi sa sobom određene tehničke poteškoće. Isto tako, pitanje je bi li osobama koje sa sobom nose negativan PCR test također trebalo odrediti samoizolaciju tijekom ta 72 sata. Na to će odgovoriti epidemiološka struka. Naša osnovna ideja je povećati sigurnost i onih koji putuju, ali i svih građana jer smo otkrili zbivanja koja nisu pozitivna i doprinose pogoršanju epidemiološke slike. Nemoguće je u ovom trenutku organizirati testiranje na graničnim prijelazima. Novi serološki ili antigenski testovi, kada budu dostupni u dovoljnom broju, promijenit će čitavu priču. Iskreno se nadam da na tehnološka rješenja nećemo dugo čekati. Cilj nam je povećati sigurnost, epidemiološka služba će naći pravi okvir između praktičnosti i omogućavanja adekvatne sigurnosti hrvatskim građanima, odgovorio je Beroš.

Pitanje prijelaza granice je vrlo kompleksno. Kad se te mjere počnu popuštati, bit će to najbolji pokazatelj da je epidemiološka slika u Hrvatskoj i šire povoljnija i da će to biti moguće napraviti. U kontaktu smo s ostalim članicama EU. I jutros smo imali razgovore s predstavnicima Ministarstva turizma, udrugama hotelijera, ugostitelja. Sve te djelatnositi u bitnome ovise o mogućnosti putovanja. Ovo jesu mjere popuštanja, ali ne smijemo se opustiti i zanemariti činjenicu da je virus na samo u Hrvatskoj nego i u Europi. Moramo promišljati o načinima i rješenjima kako bez ugroze za zdravlje stanovništva omogućiti da te djelatnosti, uključujući i prelazak granica, krenu naprijed. To pitanje se neće riješiti u sljedećih dan-dva. I nadalje ćemo o tome svaki dan razgovarati. Sigurno ćemo doći do nekog rješenja koje će u dobroj mjeri ovisiti i po tome kakva će biti epidemiološka situacija. Ako se nastavi kretati ovim trendovima, i naša rješenja i preporuke mogu ići za time da možemo očekivati i neke bolje rezultate cjelokupnog sektora uslužnih djelatnosti, ugostiteljstva, a i turizma. Svakodnevno pratimo situaciju i nećemo propustiti donijeti prave odluke u pravo vrijeme, kako za zdravlje stanovništva tako i za aktivaciju hrvatskog gospodarstva, dodao je načelnik Stožera civilne zaštite RH, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Što se tiče vozača kamiona, nikome situacija nije kakva je bila. Neke su djelatnosti specifične i više pogođene – zdravstveni djelatnici, osoblje u Domovima, policija, pa i vozači kamiona. Mi o tome vodimo računa. U redovitom smo kontaktu s njihovim predstavnicima, sutra ćemo imati još jedan sastanak s njihovim sindikatom. Svjesni smo njihovih problema. Oni su jedna od vitalnih djelatnosti, omogućili su da opskrba ne stane. Zahvalni smo im na svemu što rade, računamo na njih. Probat ćemo naći način koji će im olakšati obavljanje posla, ali vodeći računa da sačuvaju svoje i zdravlje svojih obitelji. Hoće li biti blokade prometa? Demokratsko je pravo da se prosvjeduje, ali siguran sam da oni prepoznaju da u ovom Stožeru imaju sugovornika i da pokušavamo na dobrobit svih, pa i njihovu, naći rješenje koje će biti jednostavnije za njih. Ali zbog činjenice da oni dolaze iz područja u kojima je epidemiološka slika još uvijek negativna (dijelovi Italije, Austrije i još nekih zemalja), morat ćemo sve staviti na stol i vidjeti u kojoj mjeri i kako im olakšati. Cilj nam je isti, kazao je Božinović.

Teško mi je odgovoriti na pitanje tko će dolaziti po djecu kojoj oba roditelja rade. Nismo Švedska da svaka obitelj živi za sebe, vrlo često u jednoj kući imamo 3-4 generacije. Želimo zaštititi starije članove domaćinstva pa smo donijeli preporuke da se ne druže s djecom koja izlaze iz škola. Kako će se to organizirati nama je jako teško odgovoriti. Napravili smo preporuke za koje očekujemo da ih ljudi fleksibilno prihvate. Da se pokušaju organizirati onako kako smo mi to zamislili i da poštuju epidemiološke mjere. Ne možemo odgovoriti na sva pitanja, što ako nema sapuna, dezinficijensa… Na ta pitanja ne možemo odgovoriti. Napravili smo vrlo detaljne upute. Pogledali smo malo kako su i druge zemlje to napravile. Naše su upute vrlo slične drugim zemljama jer se svi na isti način borimo. Mi smo ih pokušali razraditi malo detaljnije da ljudima olakšamo i zbog toga što je povratak u škole i vrtiće osjetljivo pitanje. Pokušali smo odgovoriti na pitanja svih roditelja i zaposlenika u školama i vrtićima. Ako nismo uspjeli, pokušat ćemo to pojasniti. Imamo i resorno ministarstvo koje bi trebalo odgovoriti na pitanja koja se ne tiču epidemiološke situacije nego opremanja i organizacije rada u vrtićima i školama. Propisali smo i stojimo iza epidemioloških mjera, kazao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.

Karakteristika popuštanja mjera je faznost, oprez i postepenost. Ne možemo sve pustiti odjednom. Imamo gotovu preporuku za autoškole i glazbene škole, ali vidjet ćemo kada će to biti. Moramo vidjeti što nam se događa, danas nam je osmi dan od uvođenja popuštanja. Za sada je epidemiološka slika izuzetno povoljna, ali moramo malo pričekati. Sad smo već uveli drugu fazu, imamo spremne mjere za treću fazu i vidjet ćemo što ćemo dalje i kada će glazbene škole, izvanškolske i izvanvrtićke aktivnosti doći na dnevni red. Isto vrijedi i za povratak sportskih natjecanja. Klasifikacija sportova s obzirom na razinu kontakta postoji. Kod nekih je sportova kontakt izuzetno blizak, pa moramo vrlo oprezno vraćati i treninge i natjecanja. U kontaktu smo sa Središnjim državnim uredom za sport koji je pripremio prioritizaciju za sljedeću fazu. Sutra ćemo imati sastanak i razmotriti tu mogućnost. Puštamo rekreativni sport na otvorenim igralištima, pustit ćemo i sve drugo, ali ne možemo sve odjednom. Možda netko nije zadovoljan s prioritizacijom, ali ne radimo je mi epidemiolozi nego se konzultiramo sa strukom. Kad će krenuti natjecanja? U sljedećoj fazi!, odgovorio je Capak na pitanja novinara.