U Splitsko-dalmatinskoj županiji jedan novozaraženi, jedna osoba preminula

0
Foto: MUP

Nakon desetak dana u kojima su slana priopćenja s podacima o koronavirusu, Stožer civilne zaštite splitsko-dalmatinske županije održao je konferenciju za novinare.

U KBC-u Split trenutno se liječi 89 osoba s dokazanom infekcijom COVID-19. Od tih 89, njih 78 je iz domova za starije. U KBC-u Split je hospitalizirano najviše bolesnika s koronavirusom u Hrvatskoj. 9 naših bolesnika je na respiratoru, od toga je troje iz Šibenika. Nažalost,od jučer je umrla još jedna osoba iz Doma starije životne dobi i s kroničnim bolestima. Zbog gubitka te naše građanke, obitelji u ime KBC-a Split i svih nas izražavam najdublje žaljenje i sućut. Sve korisnike domova redovno nadziremo i pratimo nalaze testova koje ponavljamo po dva puta prema pravilima. Onda kad su kliničke okolnosti da je njihov otpust moguć, vraćamo ih u njihove domove za starije, izvijestio je ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović.

Na Plućnom odjelu smo napravili opsežan epidemiološki izvid. Nema promjena u broju oboljelog osoblja i pacijenata od jučer. Poduzete su sve higijensko epidemiološke mjere na toj Klinici, među osobljem, svi su testirani, kao i svi pacijenti. Klinika za plućne bolesti radi po pravilima i uz trajni strogi nadzor postupanja u odnosu na higijensko epidemiološke postupke. Zahvaljujem čitavom osoblju KBC-a Split: doktorima, medicinskim sestrama i nezdravstvenim radnicima na njihovom savjesnom i odgovornom radu za naše sugrađane, dodao je Meštrović.

Od ponedjeljka počinjemo raditi u ambulantama. Napravljen je precizan raspored. Naši pacijenti su dobili o tome obavijesti. Pozvali smo ih i dali im točne upute o tome kako se ponašati, a isto tako i naše osoblje. Radit ćemo ujutro i popodne koliko god to budemo mogli, pazeći naravno na ove postojeće okolnosti. Nadam se da će sve ići dobro i da ćemo dobro u tome surađivati. Naše osoblje poziva pacijente poštujući dva pravila: liste čekanja i hitnosti. Ako je nekakvo stanje kod pacijenta koje zahtijeva hitniju pretragu, dobit će prednost, ali u pravilu pratimo listu čekanja. Oni koji su bili prvi na redu, njih pozivamo prve. Svi koji su bili na tom popisu bit će pozvani i dobit će jasne upute, naglasio je Meštrović.

Točno je da je došlo do zamjene pacijenata pa je jedna oboljela osoba greškom iz bolnice vraćena u Dom kao zdrava. Moguće su nesukladnosti u prijenosu informacija, osobito ako postoji komunikacija na više razina kao što se ovdje dogodilo. Međutim, zahvaljujući našim standardnim operativnim postupcima koje imamo dogovorene s našim suradnim ustanovama, a ovdje je to i Dom u Vukovarskoj, nije bilo nikakve štete. Žao mi je, ali sve se zaista provelo i obavilo u najboljem redu, potvrdio je Meštrović.

Danas imamo jednog novooboljelog u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Ukupan broj oboljelih je 498. Taj jedan novooboljeli je korisnik Doma iz Makarske koji je bio asimptomatski. Rutinskim testiranjem je otkriveno da je pozitivan na COVID-19. Taj korisnikje hospitaliziran. Imamo 75 zdravstvenih djelatnika koji su pozitivni na COVID-19. U samoizolaciji je 99 zdravstvenih djelatnika. U retestiranju korisnika u Vukovarskoj nakon 15 dana od pojave zadnjeg pozitivnog svih 109 testiranih korisnika su negativni. Isto tako i djelatnici, kao i korisnici u Rehabilitacijskom centru Biokovka u Makarskoj gdje imamo 54 korisnika iz Vukovarske. To znači da je za sada situacija s korisnicima Doma u Vukovarskoj koji nisu u bolnici sasvim mirna. Kada kliničko stanje zadovoljava i kada imamo dva negativna testa, ti korisnici se iz bolnice otpuštaju u Dom jer im je puno bolje u sredini u kojoj inače borave. Za sada je iz Bolnice u Dom u Vukovarsku vraćeno 13 korisnika, otkrila je ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo splitsko-dalmatinske županije Željka Karin.

Svi korisnici i djelatnici Doma u Zenti su testirani i imali smo jednu pozitivnu korisnicu. Epidemiološki je sve pod nadzorom. Zaražene su i dvije djelatnice, ali obje su bile u izolaciji. Jedna je bila u radnoj izolaciji i testirana je prije povratka na posao, a druga je bila u samoizolaciji zbog supruga. Nije postojala opasnost da su širili zarazu. Dom u Zenti je pod nadzorom epidemiološke službe. Korisnike i djelatnike Domova testiramo puno češće nego običnu populaciju i sada ćemo dom u Zenti opet testirati. Sve djelatnike prije dolaska na posao testiramo kad dolaze u svoju smjenu. Inače je naputak nacionalnog Stožera da se testiraju djelatnici. Ako su u radnoj izolaciji na način da spavaju u tim domovima, da ne dolaze u kontakt s nikim. Mi imamo ljude koji idu kućama i nije indikacija da ih testiramo, ali ih svejedno testiramo prije ulaska u Dom iz preventivnih mjera da nam se ne dogodi da se virus raširi. Ali koliko god mi stajali na braniku i držali situaciju pod kontrolom, ne možemo nikad garantirati da se virus neće negdje pojaviti. Mislim da ćemo uspjeti suzbiti njegovo daljnje širenje, zaključila je Karin.