Udruge traže zaustavljanje donošenja Plana upravljanja Palačom

0
Foto: hr.wikipedia.org

Tri udruge, koje su članice Povjerenstva za izradu Plana upravljanja povijesnom jezgrom i podrumima Dioklecijanove palače, nezadovoljne Nacrtom tog plana koji se namjerava predočiti splitskom Gradskom vijeću na usvajanje,  uputile su otvoreno pismo Vladi, ministru kulture, splitskom gradonačelniku i Gradskom vijeću. U pismu, koje donosimo u cijelosti, upozoravaju na mogućnost da Split izgubi status  UNESCO – vog grada.

Izrazito zabrinuti za budućnost Povijesne jezgre Splita, a temeljem recentnih saznanja iz pisma Direktora Centra za svjetsku baštinu, Njegove ekscelencije Kishore Raoa, upućenog još 6. svibnja 2015. godine Veleposlaniku pri Stalnom predstavništvu Republike Hrvatske pri UNESCO-u, gospodinu Slavku Goldsteinu (u prilogu), a uz pismo gospođe Sanje Šaban, tadašnje doministrice u Ministarstvu kulture, proslijeđeno Gradu Splitu 10. prosinca iste godine (u prilogu), pozivamo vas na pravovremenu i odgovornu reakciju kako bi se spriječilo ugrožavanje statusa Splita na Listi svjetske baštine UNESCO-a.

U Splitu trenutno traje rasprava o dokumentu nazvanom Nacrt plana upravljanja povijesnom jezgrom Splita i podrumima Dioklecijanove palače, neverificiranom od stručnjaka i institucija, a koji se kani predložiti Gradskom vijeću Splita na usvajanje, nakon što ga je – uz protivljenje članova Povjerenstva i potpisnika ovog pisma – usvojilo Povjerenstvo imenovano za njegovu izradu prije četiri godine, a nakon što prethodno na Gradskom vijeću Splita nije usvojen raniji Nacrt plana tvrtke SolArc.

S obzirom da nam sadržaj oba priložena pisma do prije nekoliko dana nije bio poznat, a zacijelo je bio i morao biti poznat i predstavnicima Ministarstva kulture, i pročelniku KO Split Radoslavu Bužančiću, i gradonačelniku Splita Ivu Baldasaru, i najmanje dvjema članicama Hrvatskog povjerenstva za UNESCO koje su ujedno i članice splitskog Povjerenstva za izradu nacrta Plana upravljanja povijesnom jezgrom Splita i podrumima Dioklecijanove palače, prof. dr. sc. Ingi Tomić Koludrović i prof. dr. sc. Ivani Prijatelj Pavičić, upozoravamo da su prigovori sadržani u pismu koje je uputio gospodin Kishore Rao u ozbiljnoj mjeri zanemareni u predloženom nacrtu Plana upravljanja pa stoga molimo da im se posveti puna pozornost.

U pismu UNESCO-a posebno je istaknuto:

  1. a) nekontrolirano djelovanje u zoni A konzervatorske zaštite na Bedemu Contarini
    Citiramo: “Stoga se mora zaključiti da odobreni projekt nije uvažio zabrinutost ICOMOS-a.“ te dalje: “Država članica se nije osvrnula na kritike koje je iznijela udruga GIST, a koje joj je proslijedio WHC.“
  2. b) nedostatak kontakt-zone
    Citiramo: “Država članica izjavljuje da po njenom mišljenju nije potrebno odrediti kontaktnu zonu“
    te dalje: “ICOMOS je i dalje čvrstog stava da bi Zona B trebala biti službeno utvrđena kao kontaktna zona.“
  3. c) nedostatak izjave o iznimnoj univerzalnoj vrijednosti kulturnog dobra.
    Citiramo: “ICOMOS također ponavlja svoje preporuke koje bi trebale biti uvrštene u završni plan:
    – Jasna revidirana izjava o izuzetnoj univerzalnoj vrijednosti kulturnog dobra upisanog na Popis svjetske baštine koja će zamijeniti i proširiti izjavu o značaju iz 1979.“

Sve su to točke na koje – uz nužnu hitnu izradu konzervatorske podloge prema Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, člancima 55, 56. i 57. – kontinuirano upozoravaju potpisnici ovog dopisa, a bez kojih nije moguće izraditi operativan Plan upravljanja i proći njegovu verifikaciju kroz UNESCO, što bi, nakon davno uočenih negativnih trendova u jezgri, posljedično moglo dovesti i do formalnog brisanja Povijesne jezgre Splita s Liste svjetskih dobara.

U svjetlu činjenice da je tek u travnju 2015. potpisan ugovor između Grada Splita i Ministarstva kulture o izradi konzervatorske podloge – no bez osiguranih sredstava financiranja i bez rokova!!! – a pozivajući se i na pismo iz Centra za svjetsku baštinu, zahtijevamo da se krajnje odgovorno pristupi svim navedenim činjenicama i zaustavi eventualno prihvaćanje Plana po principu “bolje išta nego ništa“, jer bi to moglo prouzročiti nesagledive negativne posljedice po kulturnu baštinu i status grada Splita.


Srdačno i u očekivanju hitnog odgovora,

Boran Vrandečić, G®IST – Građanska inicijativa Split
Srđan Marinić, MARJAN – Društvo za zaštitu i unapređenje Marjana
Diana Magdić, TESERAKT – Udruga za interdisciplinarna istraživanja

U Splitu, 11. ožujka 2016.