Vrdoljak: Odvojeno prikupljanje smeća zaživjet će kad se uspostavi tržište otpada

0
Foto: www.youtube.com

Šibenik ima podzemne kontejnere za komunalni otpad već godinu dana , umjesto postojećih kanti i plastičnih kontejnera pripremaju ih i  Pula i Dubrovnik, a uskoro stižu i u Zadar. Zašto ih više nema u Splitu , pitali smo voditeljicu operative gradske komunalne tvrtke “Čistoća”, Ljubicu Vrdoljak.

Split ih ima na nekoliko lokacija, u Šimićevoj i na Brodarici, rekla nam je :
Obaveza je investitora, ukoliko želi ići u podzemne kontejnere, da napravi kod novogradnji takav prostor ispod zemlje, a sve ostalo što se radi na javno-prometnim površinama dogovor je gradskih kotareva i Grada. Normalo da nije moguće na svakoj lokaciji napraviti ugradbeni kontejner, ali  ima siguro niz lokacija, posebno van povijesne jezgre gdje se to može napraviti.

Podzemni kontejneri „ukopavaju“ se ispod površine tla i imaju puno veću zapreminu od običnih kontejnera, a iako će ih u Zadru postaviti i u samoj gradskoj jezgri, u Splitu ih neće biti unutar Dioklecijanove palače:
Svojevremeno je bila ideja da se to radi u blizini Zlatnih vrata, međutim ja smatram da kontejnerima nije mjesto u povijesnoj jezgri i da tu svako domaćinstvo mora imati svoj otpad u svom stanu ili dvorištu da se Palača zaštiti od bilo kakvih kopanja.

U Splitu se ne radi dovoljno na odvojenom prikupljanju  otpada. Europska unija želi povećati recikliranje komunalnog i amblažnog otpada do 2030. na čak 65 – 75 posto, kako bi se odlagalo najviše 10 posto ukupnog otpada, stoga splitska “Čistoća” ima u planu nabavku 200 kontejnera za primarnu selekciju papir -plastika, te 50-ak kontejnera za staklo.

Nisu se ispunili ciljevi još uvijek važećeg Plana gospodarenja otpadom, a stiže novi Plan koji se do 14.ožujka nalazi na javnom uvidu. Vrdoljak vidi prepreku u tržištu otpada:
Dok ne suživi tržište otpada, agresivnija primarna selekcija na terenu ne može ići , jer nešto što odvojite ne možete  odvoziti na odlaglište, već morate plasirati na tržište.

Kad se uspostavi da je koncesionar dužan prihvatiti otpad i građani će imati interesa da ga što više odvajaju, tvrdi Vrdoljak koja je ponovo apelirala na građane da kontejnere za papir, plastiku i staklo koriste namjenski.