Zubčić srebreni

0

Hrvatsko skijanje nakon 8 godina ima medalju na Svjetskom prvenstvu. Filip Zubčić osvojio je drugo mjesto u paralelnom veleslalomu u Cortini D’Ampezzo.

U finalu je bolji od njega u dvije utrke bio Francuz Mathieu Faivre za ukupno 48 stotinki. Bronca je pripala Švicarcu Meillardu.

Deseta je ovo medalja za Hrvatsku na Svjetskim skijaškim prvenstvima i druga srebrna, uz 6 zlatnih i 2 brončane.
Zubčić je u kvalifikacijama imao 7. vrijeme na crvenoj stazi. U osmini finala je skijao protiv Nijemca Stefana Luitza koji je bio drugi na plavoj stazi. U prvoj je vožnji Luitz bio brži 23, u drugoj Zubčić 43 stotinke. Amerikanac River Radamus je na bržoj, crvenoj stazi stekao prednost od 34 stotinke, ali je Zubčić uzvratio s 96 stotinki boljim vremenom.
U polufinalu je Zubčić imao za protivnika najbržeg u kvalifikacijama, Švicarca Loica Meillarda. Na ruku mu je išlo pravilo po kojem je najveći mogući zaostatak nakon prve utrke 50 stotinki. Da nije tog pravila, Meillard bi imao i veću prednost. Ovako, Zubčić je u drugoj trci išao po puno bržoj crvenoj stazi, bio je 52 stotinke brži od Meillarda i ukupno za 2 stotinke prošao u finale.
Tu ga je čekao Francuz Mahieu Faivre. Filip je prvi put u prvoj vožnji skijao po crvenoj, bržoj stazi. Nažalost, sredinom utrke je pogriješio pa je zaostao 23 stotinke. U drugoj utrci je Faivre kontroliranom vožnjom tome dodao još 25 stotinki za ukupnih 48 stotinki prednosti. Brončanu medalju osvojio je Meillard.

Naslov svjetske prvakinje u ovoj disciplini podijelile su Talijanka Marta Bassino i Austrijanka Katharina Liensberger. U dvije finalne utrke su ukupno imale isto vrijeme. Broncu je osvojila Francuskinja Tessa Worley.