Split izazvao pomrčinu Sunsa!

0

Split je prvi krug Druge ABA lige zaključio pobjedom protiv slovenskog Helios Sunsa na Gripama s 82:76 (20:12, 19:22, 20:24, 23:18).

Prva četiri poena postigli su gosti, za što su im trebale samo 73 sekunde. Split je odgovorio serijom 13:0 u sljedećih 5 i pol minuta, koju je sa 7 poena pokrenuo kapetan Kedžo. Do kraja prvog poluvremena Žuti su imali od 3 do 10 poena prednosti (22:12, 36:26).

U trećoj četvrtini gosti iz Domžala su se primakli na 39:38. Kod 43:38 je Veljačić osjetio mišić pa je morao iz igre. Kod 46:40 je Marčinković promašio polaganje. Helios je još tri puta poveo (50:49, 53:51 i 54:53), te izjednačio na 56:56. Četvrtu četvrtinu Split je otvorio serijom 15:5 i s 8 poena u nizu došao do najvećeg vodstva na utakmici, 74:63. U posljednjih pet minuta Helios je prijetio, ali nije uspio ugroziti pobjedu Splita.

Mike Cobbins je s 18 poena i 8 skokova bio najbolji pojedinac, 18 je ubacio i Kovačević, 14 Kedžo. Istakli su se i Marčinković s 11 poena, 9 skokova i 6 asistencija (od čega 4 za Cobbinsova zakucavanja), te Veljačić s 10 poena i 9 asistencija. Sunse je predvodio Blaž Mahkovic s 29 poena, Pašajlić je upisao 20.

Čestitke protivniku, a još više mojim dečkima. Malo nas je, Helios je vjerujte mi u ovom sastavu bolja ekipa od Splita. Bez Kalajžića, Morrisa, Omrčena i Gizdavčića, s Jukićem koji je samo sjedio na klupi da popuni broj. Zato mislim da je njihov podvig još i veći. Na rubu smo snaga, jučer sam na treningu ja bio deseti. Krpamo se i momci idu dalje. Nešto dobijemo, nešto izgubimo, ali njihov pristup je dobar, rekao je trener Splita Vladimir Anzulović.

Svjestan sam da to ne izgleda kao na početku sezone, ali ostvarili smo važnu pobjedu. Rebić je odigrao preko 20 minuta, to mu je vrijedno iskustvo. Debitirao je Runjić, žao mi je što Vrgoču nisam dao više od minute, ali na visokim smo pozicijama ipak pokriveni. Cobbins je naša snaga, iako je u fazi obrane znao i bolje odigrati. Devet sati smo se vozili iz Osijeka, već u petak putujemo za Zabok. Živimo u autobusu, ali nekako ćemo izdržati, dodao je Anzulović.

Čestitke Splitu na zasluženoj pobjedi. Mislim da nisu bili toliko bolji, koliko smo mi sami sebe uništili napadačkom tranzicijom. Ipak smo odigrali vrlo dobru utakmicu, ali Split je bio favorit i zasluženo dobio. Nadali smo se da možemo izvući više, ali nismo uspjeli, kazao je trener Helios Sunsa Dejan Jakara.

Publika je pljeskom ispratila s parketa košarkaše Splita. Mike Cobbins je uzeo mikrofon i na tečnom hrvatskom rekao: Hvala vam!

Prije utakmice upriličena je mala svečanost. Pomoćni trener i koordinator Škole košarke KK Split Ante Grgurević predao je prigodni poklon dugogodišnjem direktoru kluba Josipu Biliću Bibi, koji je dobio najviše državno priznanje za sport, nagradu “dr. Franjo Bučar”.