Karlović u 2. kolu, ispali Ćorić, Martić i Pera

0

Ivo Karlović pridružio se Marinu Čiliću i Donni Vekić u 2. kolu Wimbledona, što nije uspjelo Borni Ćoriću, Petri Martić, Ajli Tomljanović ni Bernardi Pera. Karlović je u dvoboju veterana svladao Rusa Mihaila Južnija.

Bila je to tek druga pobjeda Karlovića u 6 međusobnih susreta, ali druga u tri meča na travi (prva dva su bila u Halleu gdje je Karlović slavio 2014., a Južni 2017.). Njih dvojica zajedno imaju 75 godina (Karlović 39, Južni 36), nekad su bili u vrhu svjetskog tenisa (Karlović je prije deset godina bio 14., a Južni 8.), a danas su izvan Top 100 (Ivo 112., Mihail 102.). Nakon 2 sata i 40 minuta igre, Karlović je slavio s 4:6, 7:5, 7:6(7), 6:3.

Karlović je u prvom gemu oduzeo servis protivniku, ali je odmah izgubio svoj, pa kod 2:2 propustio 15-40. Kod 5:4 Južni je došao do 0-40 i realizirao treću set-loptu. U drugom setu je Južni imao dvije lopte za 2:0, a Karlović je kod 5:5 i 15-40 iskoristio prvu priliku i mirno odservirao za 1:1. Treći set je bio presudan. Nije bilo prilika za oduzimanje servisa sve dok Karlović kod 4:5 nije bio suočen sa set-loptom. Tie-break je bio nevjerovatan, Karlović je dobio prva 3 poena, Južni sljedećih 6, a Karlović je s četiri poena zaredom izvukao još tri set-lopte i poveo 7:6. Izgubio je poen na svom servisu, drugi je osvojio za 8:7, a na servis Rusa zaključio set. U četvrtom setu je Južni kod 1:1 imao jednu break-loptu, a Div sa Šalate je zatim otišao na 4:1 i petnaestak minuta kasnije prekinuo niz od 6 poraza s kojim je došao u Wimbledon. Kako je lani u prvom kolu ispao od Aljaža Bedenea u pet setova, Karlović je ovom pobjedom zaradio 35 bodova. Ako u sljedećem kolu prođe Nijemca Jan-Lennarda Struffa, dobit će još 45 i doći na rub povratka u Top 100. A u trećem kolu bi ga čekao Roger Federer.

Petra Martić izgubila je od najbolje igračice svijeta u parovima, Ruskinje Jekaterine Makarove. Bilo je 6:7(0), 6:2, 3:6 za 2 sata i 10 minuta. U prvom setu je 5 od prvih 6 gemova otišlo protiv servisa, Martić je od 1:4 nadoknadila dva breaka zaostatka, kod 4:5 izvukla tri set-lopte, samo da bi u tie-breaku ostala bez poena. U drugom setu nije dozvolila Makarovoj priliku da joj uzme servis, a načinila je dva breaka, u trećem i sedmom gemu. Treći set je Makarova otvorila s 3:0 i do kraja na svom početnom udarcu ispustila još samo tri poena. Martić tako ostaje bez 280 bodova (lani je iz kvalifikacija ušla u osminu finala) što će je s 43. spustiti na oko 65. mjesta na WTA ljestvici.

Zadranka s američkom putovnicom Bernarda Pera izgubila je od Tajlanđanke Luksike Kumkhum sa 6:4, 2:6, 3:6 za sat i 45 minuta. U trećem gemu je riješila prvi set, u petom propustila loptu za 4:1, ali protivnici nije dala priliku da joj ugrozi servis. Dvadeset mjesta slabije rangirana (91-71) Kumkhum je u drugom setu propustila tri lopte za 2.0, ali je s 1:1 otišla na 5:1, a set je zaključen razmjenom breakova. Pera je u 3. setu prva došla do breaka, povela 3:2, ali to je bilo sve. Kad je nakon dva izjednačenja Kumkhum realizirala svoju treću loptu za 3:3, Pera je u posljednja tri gema osvojila jedan jedini poen.

Zagrepčanka s australskim državljanstvom Ajla Tomljanović izgubila je od 11. tenisačice svijeta, Amerikanke Madison Keys, s 4:6, 2:6 za samo sat vremena. Propustila je loptu za 3:1, kod 2:2 je izgubila servis nakon 40-0, kod 3:5 izvukla dvije set-lopte, ali je Keys u zadnjem gemu prvog seta od 0-30 nanizala četiri poena. U drugom setu se Tomljanović držala do 2:1, a Keys osvojila zadnjih 5 gemova uz gubitak samo 5 poena.

U utorak će na teren Jana Fett, koja u svom prvom nastupu u Wimbledonu ima za protivnicu 14. nositeljicu, Ruskinju Dariju Kasatkinu, i Ana Konjuh koja će igrati s američkom kvalifikanticom Claire Liu, lanjskom pobjednicom juniorskog Wimbledona.