Đoković sedmi put osvojio Australian Open

0

Novak Đoković je rekordni sedmi put osvojio Australian Open i tako na vječnoj listi pretekao Roya Emersona i Rogera Federera koji imaju po 6 naslova u Melbourneu.

Đoković je u dvoboju dva najbolja tenisača svijeta nadigrao Rafaela Nadala sa 6:3, 6:2, 6:3. Tako je učvrstio prvo mjesto na ATP ljestvici i povećao bodovnu prednost u odnosu na Nadala. Meč je trajao tek koju minutu preko dva sata, za razliku od epskog finala iz 2012. (5 sati i 53 minute, najduži meč u povijesti turnira i najduži Grand Slam finale u Open eri).

Bio im je to 53. međusobni susret i 28. pobjeda Đokovića koji na tvrdoj podlozi ima prednost 19-7. Nadal je još uvijek bolji na Grand Slam turnirima (9-6), ali su u finalima najvećih svjetskih turnira sad izjednačeni (4-4).

Nadal je do finala stigao ekspresno, bez izgubljenog seta, ispustivši samo 48 gemova, manje od tri gema (2.67) po setu! Đoković je ispustio dva seta (Šapovalov, Medvedev), ali je u finalu bio dominantan od prvog do posljednjeg poena.

Meč je otvorio s 3:0, čak je imao i loptu za 4:0. U drugom setu je od 1:2 nanizao 5 gemova. U trećem setu je Đoković poveo 3:1, a kod 3:2 je Nadal propustio jedinu priliku za povratak. Bila mu je to i jedina break-lopta u cijelom meču koji je Đoković zaključio još jednim, petim breakom.

Đoković je tako osvojio svoj 15. trofej na Grand Slam turnirima. Ostao je iza Rogera Federera (20) i Rafaela Nadala (17), ali je ostavio iza sebe Petea Samprasa (14). Nadal je propustio priliku postati prvi tenisač u Open eri (od 1968.) i treći ukupno (Rod Laver, Roy Emerson) koji bi najmanje dva puta osvojio svaki od četiri Grand Slam turnira. Roland Garros je osvojio čak 11, Wimbledon 2, US Open 3 puta. U Melbourneu je slavio 2009., a nakon toga izgubio četiri finala (Đoković 2012., Wawrinka 2014., Federer 2017.).