U Hrvatskoj 60 novih slučajeva zaraze, ukupno 1282

0

Preminulih je 18. Uz 91-godišnjeg pacijenta iz Šibenika, kroničnog srčanog bolesnika, život je izgubila i osoba rođena 1974. u Zagrebu koja nije imala kronične bolesti.

Prosječna dob zaraženih je 48.13 godina, 51% su muškarci. 35 bolesnika je na respiratoru. 14 u Klinici za infektološke bolesti u Zagrebu, 8 u Splitu, 5 u Osijeku, 1 u Rijeci, 2 u Dubravi, 1 u Šibeniku i 4 u Zadru. To je 4,38% od našeg ukupnog respiratornog kapaciteta. 352 bolesnika su hospitalizirana. Imamo 167 oporavljenih, 37 više nego jučer. Zahvaljujem svima koji su odgovornim ponašanjem doprinijeli da naša epidemiološka situacija i dalje bude ovakva. Na Svjetski dan zdravlja zahvaljujem svim našim zdravstvenim djelatnicima koji danonoćno pružaju svoje usluge i na taj način doprinose da je broj oboljelih što manji, a njihov uspjeh liječenja što veći. Još jedna dobra vijest. Uz 4 respiratora koja su došla prošli tjedan u Republiku Hrvatsku, jučer ih je stiglo još 9. Šest ide u Infektološku kliniku, dva u Zadar, jedan u Slavonski Brod i jedan u Pulu, izvijestio je ministar zdravstva Vili Beroš.

Svjetski je dan zdravlja, 7.4. prije 72 godine je osnovana Svjetska zdravstvena organizacija. Svima želim dobro zdravlje. Ove godine je dan posvećen medicinskim sestrama, tehničarima i babicama. Njima posebno čestitam ovaj dan, one su na prvoj liniji borbe protiv koronavirusa. Kontaktiraju s pacijentima dok se još ne zna jesu li zaraženi. Imamo 80 zaraženih medicinskih sestara i tehničara. Ukupno je oboljelo 178 zdravstvenih djelatnika. To dodatno govori o njihovoj požrtvovnosti i predanosti poslu, bolesnicima, obitelji i zajednici, kazao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Sasvim je sigurno obolijevanje u velikom dijelu posljedica ponašanja građana i njihove discipline izbjegavanja kontakata, distanciranja, samoizolacije. Ali postoje i situacije koje je bilo nemoguće predvidjeti.Situacija ne ovisi dominantno o broju oboljelih. Imamo nekoliko županija koje imaju izrazito mali broj oboljelih. Najveći broj novih slučajeva danas je u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Imali su skok broja oboljelih prije tjedan dana i njihovi kontakti sada obolijevaju. Ali situacija je svuda pod kontrolom. Nemamo nekih ispada. Ono što je najvažnije, nismo imali prodor virusa u staračke domove, među najosjetljiviju populaciju. Ovo što je bilo u bolnicama se drži pod kontrolom, dodao je Capak.

Pridružujem se čestitkama zdravstvenim djelatnicima. Prenosim i apel naših vatrogasaca. Počela je sezona požara. Ima i većih požara posljednjih dana, na Korčuli, oko Šibenika i oko Zadra. Na snazi je zabrana paljenja vatre na otvorenom prostoru, a svi ovi požari su tako počeli. Biljni otpad kompostirate. Ako odlučite paliti, prvo nazovite vatrogasce. Vatra se ne smije paliti za vjetrovitog vremena, sušnih razdoblja i u blizini miniranih ili minsko sumnjivih područja. Biljni otpad ne smije se paliti u šumama, lovištima i parkovima. Ne smiju se istovremeno paliti velike količine raslinja. Osobe koje pale vatru dužne su je kontrolirati dok se potpuno ne ugasi, ne smiju napuštati mjesto ložišta. Vatrogasci i vojnici ulažu dodatne napore u borbi protiv koronavirusa, pojedine su jedinice lokalne samouprave donijele odluku o potpunoj zabrani spaljivanja. Važno je da građani prate sve odluke koje se odnose na njihova područja, poručio je načelnik Stožera civilne zaštite RH, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Izdano je 639725 trenutno važećih e-propusnica. Za oko 50 tisuća njih važnost je istekla, a neke još nisu aktivirane, bit će sljedećih dana. Što se tiče odbijenih propusnica, zatražilo ih je i 28 osoba zaraženih koronavirusom, 394 kojima je određena karantena i 2629 koji moraju biti u samoizolaciji. O njima će Stožeri civilne zaštite uz pomoć policijskih službenika na terenu posebno voditi računa. To je bazen za širenje zaraze, istaknuo je Božinović.

Jučer i danas preminule su u našoj Klinici dvije osobe koje nisu imale značajnije kronične probleme. Bile su u dobi od 40-50 godina. Obojica su bili desetak dana i bili su teže bolesni. Zadnjih dana su bili u akutnom respiratornom distres sindromu, odnosno u težem obliku poremećaja plućnog rada. Kolege intenzivisti su postupali najbolje što mogu, trudili su se po svim pravilima struke da naprave sve. Ali ne možete uvijek, nažalost, spasiti život kad netko dođe u teški oblik bolesti. Čak ni suvremena medicina ni respiratori ni ECMO ni ništa ne može uvijek sve spasiti. To je ono što smo ovih dana upozoravali. Nije pravilo da mlađi teško obolijevaju, ali je uvijek dovoljan broj izuzetaka kojima će se to dogoditi. Jako je važno da ljudi shvate i da svi oni koji ne moraju izlaziti ostanu kod kuće. Bolje je da su kod kuće nego na Zaraznom. Čuvajte se, nitko nije imun na teški oblik bolesti, upozorila je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić.