U Hrvatskoj 9 novih slučajeva zaraze COVID-19

0
Foto: Edvard Susak / CROPIX

Ukupan broj zaraženih je 2039. Preminule su četiri starije osobe s koronavirusom, ukupno 59. Ozdravile su još 63 osobe, ukupno 1166.

Imamo 9 novooboljelih, ukupno 2039. Obavljeno je 32817 testiranja, u posljednja 24 sata ih je bilo 1195. Postotak pozitivnih je 6.23%. Nažalost, preminule su 4 osobe. U Koprivinici žena 1937. godište, u Zagrebu u Klinici za infektivne bolesti Fran Mihaljević žena rođena 1934., te dvije žene u KBC-u Split, 1923. i 1931. godište. Svi su bolovali od teških bolesti i kroničnih patoloških stanja s tim da je jedna od njih bila na respiratoru. Na respiratoru je trenutno 21 osoba. Hospitalizirane su 303 osobe, 11 manje nego jučer. Otpuštenih iz zdravstvenih ustanova je 517 (9 više), izliječenih kod kuće 649 (54 više): Ukupno je oporavljenih 1166. Prosječna dob bolesnika je 51,24 godine. 53.8% su žene, 46.2% muškarci, izvijestio je ministar zdravstva Vili Beroš.

Ovo je prvi dan primjene prve faze planiranih mjera popuštanja. Dan je tek na polovici. Inspekcije Civilne zaštite diljem Hrvatske obilaze otvorene objekte. Prve informacije govore o tome da svi kojih se to tiče i koji su dužni provoditi mjere rade bez većih uočenih nedostataka. Uočeni nedostaci se odmah u dogovoru s odgovornim osobama riješe. U fazi smo popuštanja, ali nismo u fazi povratka normalnom životu. Do toga ćemo pričekati ili proizvodnju cjepiva ili pronalazak adekvatnog lijeka, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite RH Davor Božinović. I danas mu je postavljeno pitanje o politizaciji Stožera u predizborne svrhe.

Već dva mjeseca iz dana u dan komuniciramo situaciju s novim virusom koji je zahvatio cijeli svijet. Dajemo vrlo precizne informacije o tome kako se treba ponašati, kako se treba život organizirati. Donosimo mjere u cilju ispunjavanja prvog zahtjeva, a to je zaštita zdravlja i života. Ušli smo u novu fazu, fazu popuštanja u kojoj ovaj Stožer ima još delikatniju ulogu.Moramo pratiti efekte popuštanja mjera na zdravstvenu situaciju, prije svega na broj oboljelih. Mjere su tek počele, iz dana u dan ćemo pratiti kako se razvija situacija s ciljem da se ne vratimo u neka restriktivna rješenja koja smo imali, da idemo stalno korak naprijed u smjeru normalizacije života koliko je moguće. Politizaciju potiču oni kojima to odgovara nakon ova dva mjeseca uspješnog rada. S ovog mjesta nećemo slati političke poruke, kazao je Božinović.

Što se tiče mjere samoizolacije, u posljednja 24 sata evidentirano je 6 kršenja te mjere. Tih slučajeva ima, ali ih je sve manje. Naravno da će se to i dalje pratiti. To je jedna od vrlo važnih mjera samodiscipline. Uspjeh svih ovih mjera, pa i mjere samoizolacije, nije u represiji, nego u podizanju svijesti svih koji svojim postupanjem mogu pomoći da se virus sporije širi i da nam situacija bude epidemiološki kontrolabilna, što ona i jest. Da nemamo takav pristup hrvatskih građana, ne bi danas govorili o relativno dobroj situaciji, pogotovo ukoliko se uspoređujemo s drugima, dodao je Božinović.

Mjere popuštanja trebaju biti uvedene polako i fazno. Sad smo pustili vrhunski sport, višemjesečno netreniranje može napraviti veliku štetu našim najboljim sportašima. Vodimo brigu i o rekreativcima, razmišljamo o tome i razgovaramo. Vrlo brzo će uz poseban epidemiološki okvir biti pušten i rekreativni sport. Razgovaramo o tome svaki dan, ali moramo to napraviti u fazama i polako. Je li tenis bezkontaktni sport, o tome možemo diskutirati. Ako bacite lopticu ispred svojih usta i napucate je reketom, a ovaj drugi primi tu istu lopticu i servira ispred svojih usta, možemo razgovarati o epidemiološkim aspektima. Treba vidjeti treba li ih obuhvatiti epidemiološkim okvirom. Svakoga tko misli da može nešto napraviti i pomoći u razradi epidemioloških mjera pozivam da se javi na naše mailove. Ima ljudi koji nam pomažu, pokušajte nešto staviti na papir. Mi ćemo to pogledati, nadopuniti i ajmo zajedno naprijed, poručio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Otvaranjem ugostiteljskih objekata, opet ćemo početi raditi sanitarne iskaznice. Dva mjeseca smo imali druge prioritete. Sad ćemo i tu situaciju riješiti. Što se tiče edukacije osoba koje rukuju s hranom, takozvanog higijenskog minimuma, on će se i dalje odvijati online za one koji mogu to organizirati. Pričekat ćemo još malo s organizacijom da formiramo grupe slušatelja i održavanje ispita iz higijenskog minimuma, ali nema razloga da se online ne nastavi dalje. Radi se o preventivnoj mjeri koju moramo izvršavati, ali nismo je radili jer smo imali druge prioritete dok su ugostiteljski objekti bili zatvoreni. Sada će se sve to raditi, otkrio je Capak.

Što se tiče festivala, ne možemo ni potvrditi ni opovrgnuti hoće li se oni održavati ili neće. To ovisi o epidemiološkoj situaciji. Ali tko god treba dugoročno nešto planirati, rekao bih da u ovom trenutku nije pametno planirati održavanje takvih festivala. Drugo je nešto kratkoročno što možemo odgoditi mjesec dana ranije. Ti planovi se mogu zadržati pa se mjesec dana ranije kaže hoće li epidemiološka situacija biti bolja ili lošija. U ovom trenutku ne bih preporučio da se planiraju veća okupljanja za 6 mjeseci. Održavanje otvorenih sajmova je u ovom trenutku rizik, to će biti pri kraju popuštanja mjera ako nam epidemiološka situacija dozvoli, kazao je Capak odgovarajući na novinarska pitanja.

Što se tiče škola, radimo preporuke i imamo gotovu draft verziju. Nismo je još iskomunicirali sa Stožerom i Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Sutra ću o tome znati reći nešto više. Ne bih s tim izlazio dok preporuke ne iskomuniciramo sa svim zainteresiranim stranama. Trebaju li djeca koja imaju s kim ostati kod kuće ostati doma? Sigurno nećemo razraditi sve detalje i sve mogućnosti koje postoje. Ako se pojavi više pitanja u tom smjeru, onda ćemo u upute staviti i taj slučaj, zaključio je Capak.