Capak: Možemo očekivati drugi val zaraze

0
Foto: Darko Tomas / POOL / CROPIX

Epidemiolozi očekuju da će u ljetnim mjesecima biti manje oboljelih od koronavirusa. No s dolaskom jeseni možemo očekivati drugi val zaraze. “Koronaputovnice” nisu preporučljive.

Različiti su scenariji što će se s koronavirusom događati. Stariji brat SARS je iznenada nestao, ali je imao drukčije karakteristike. Bio je zaustavljen vrlo blizu svog izvora jer se širio tek kad se pojave simptomi. Ovo je podmukla bolest koja se širi i od onih koji su asimptomatski i koji su u inkubaciji. Tu će to biti puno teže. Ako se nakon ljetne pauze,gdje očekujemo manje oboljelih, virus vrati s istim karakteristikama kao sada, vrlo je vjerojatno da će doći do drugog vala. Ali tada ćemo znati puno više, bit ćemo spretniji, pametniji i možda ćemo imati neko oružje u rukama da se puno efikasnije i bolje zaštitimo nego sada. Po sadašnjoj epidemiološkoj situaciji i broju osoba koje su preboljele koronavirus, možemo očekivati taj drugi val osim ako se s virusom nešto ne dogodi ili promijeni, ocijenio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Čuli smo za inicijativu za takozvane COVID-putovnice. Prodiskutirali smo to na Stožeru i među stručnjacima. Pozitivan nalaz antitijela u krvi znači da je osoba bila u kontaktu s virusom, odnosno da ga je preboljela. Ali to nije nikakva garancija da ta osoba ne može prenijeti virus na druge. Dakako, kod onih koji su preboljeli rizik je puno manji. Ali prema sadašnjim saznanjima to nije stopostotna garancija. Mi ćemo to pažljivo razmotriti kad dobijemo detalje te inicijative. Uvodimo serološke testove, vrlo skoro će se moći obavljati. Kad razmotrimo sve ideje i elemente oko tog prijedloga moći ću Vam reći više. Trenutno ne postoje znanstveni dokazi da osoba koja ima antitijela na koronavirus ne može taj virus proširiti dalje. Imamo osobe koje su i više od 30, pa i 40 dana pozitivne na PCR testu. U ovom trenutku ne znamo jesu li zarazni ili nisu. To bi trebalo ispitati na drugi način, to će se također raditi. U ovom trenutku nemamo zaključaka po tom pitanju, treba nam još vremena, kazao je Capak. Odgovorio je i na pitanje koliko nas štite platnene maske za lice.

Kirurške maske su za jednokratnu upotrebu, kirurzi je mijenjaju nakon dva sata i ne mogu se prati. Postoje načini na koje se neke kirurške maske mogu sterilizirati, ali o tome nismo nikad govorili. To je bila rezervna varijantas. Srećom, na vrijeme smo nabavili nove količine i više nemamo tih briga. Obične platnene ili pamučne maske mogu se prati i višekratno upotrijebiti. Kad postane vlažna treba ju zamijeniti. To su maske koje ne pružaju stopostotnu zaštitu i nisu za medicinsku upotrebu. Ta maska sprječava širenje kapljica i aerosola od nas dok govorimo, kišemo, kašljemo, trčimo, hodamo… Ta maska je korisna u tom smislu, štiti druge i djelomično nas od aerosola. Ali ta maska ne zaustavlja virus jer nema tako sitne pore kao kirurška ili druge zaštitne maske, kazao je Capak.