U školama otkriveno 27 lažnih diploma i 33 lažne svjedodžbe

0
Foto: Bozidar Vukicevic / CROPIX

Kao jednu od antikorupcijskih mjera, Ministarstvo znanosti i obrazovanja sredinom siječnja prošle godine pokrenulo je proces provjere vjerodostojnosti isprava u svim osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj.   

Prema upitniku koji je Ministarstvo poslalo školama u kojima radi više od 75 000 ljudi, 94% isprava je poslano na provjeru, za 90% poslanih isprava je potvrđena vjerodostojnost, dok se potvrda čeka za 10% zaposlenih.

U procesu provjere otkriveno je 60 nevjerodostojnih isprava- 27 diploma, 33 svjedodžbe.   

“Provjera diploma pokazala se snažnom antikorupcijskom mjerom kojom smo zaštitili učitelje, učenike i roditelje od varalica u sustavu. Zaštitili smo učitelje jer sama činjenica da netko radi u školi bez potrebnog obrazovanja predstavlja degradaciju za struku i instituciju. Učenici zaslužuju najbolje poučavanje, ali potrebno je i jasno potvrditi poruku da se samo pošteni rad isplati. Kao što sam već više puta istaknula, cilj ove mjere jest vratiti povjerenje u sustav odgoja i obrazovanja i nadam se da smo u tome uspjeli. I dalje smatram da su se i ostali resori trebali puno jače obračunati s varalicama unutar svojih sustava”, istaknula je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.

U strukturi otkrivenih lažnih isprava veći je udio žena nego muškaraca, tako je s lažnim ispravama radilo 39 žena i 21 muškarac. Od 27 osoba s krivotvorenim diplomama, 12 je krivotvorenih diploma Sveučilišta u Zagrebu, 8 inozemnih diploma, 3 lažne diplome Sveučilišta u Osijeku, 2 Sveučilišta u Splitu te po 1 lažna diploma Sveučilišta u Zadru i Sveučilišta u Rijeci.

Proces provjere vjerodostojnosti isprava je pokrenut 11. siječnja 2019. godine, a za postupak provjere nadležni su ravnatelji škola.