Svečanom sjednicom Upravnog vijeća obilježen je dan Kliničkog bolničkog centra Split. KBC Split formalno postoji od 15. veljače 1993. godine kada su organizacijski i funkcionalno u jedinstvenu zdravstvenu ustanovu spojene Opća bolnica na Firulama, nekadašnja vojna bolnica na Križinama te bolnica za reumatske bolesti i rehabilitaciju “Splitske toplice”.
“Samo mogu zahvaliti kolegama i sestrama što su radili nesebično, otvoreno, lojalno svojoj ustanovi i građanima. Uspjeli smo sačuvati sustav u izazovnim i teškim vremenima Služimo populaciji od oko 20 posto građana RH, a ljeti taj broj ide do 1 i pol milijuna. Izazovno je vrijeme pandemije, a KBC Split služi svima i sve je u jednoj ustanovi. U Covidu smo sjajno funkcionirali, premještali i vraćali odjele, uspostavili tim za Covid i samo mogu zahvaliti kolegama i sestrama što su radili nesebično, otvoreno, lojalno svojoj ustanovi i građanima. Uspjeli smo sačuvati sustav u izazovnim i teškim vremenima.
Od 2018. do danas, rekonstruirane su Klinika za onkologiju i radioterapiju, u dnevne je bolnice uloženo 70 i pol milijuna kuna, obnovljena je dentalna medicina i energetski je obnovljen kompleks na Firulama, a uveden je i bolnički informatički sustav. KBC se i u narednom razdoblju nastavlja razvijati.
Ove godine, iočekuje se nakon transplantacije rožnice i matičnih stanica, također i transplantacija bubrega. U tijeku je izgradnja Objedinjenog hitnog bolničkog prijema koji će biti najbolji u Hrvatskoj kad se dovrši, kao i regionalni transfuzijski centar na kojemu su počeli radovi.
– Imamo isplanirane projekte za narednih 10 godina, a najvažniji je centar za akutnu medicinu gdje će se liječiti svi životno ugroženi pacijenti. Za ambulantno liječenje, trebat će nam nova zgrada poliklinike i garaža jer promet ne možemo do kraja urediti bez toga. Epohalni projekt je Istraživački medicinski centar, u suradnji s Medicinskim fakultetom i Sveučilištem. Prišli smo i izradi urbanističkog plana uređenja Firula da vidimo što sve možemo raditi narednih 50 godina. Ako radimo ovako srčano i profesionalno, mi moramo uspjeti” – zaključio je ravnatelj Meštrović.