Hrvatski košarkaši svladali Švedsku

0

Hrvatski košarkaši su u 4. kolu C skupine prvog kruga kvalifikacija došli do prve pobjede. U gostima su svladali Švedsku sa 195:98 (14:21, 12:20, 24:18, 29:29; 9:9; 17:10). Tako su zadržali teoretske šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo i nadoknadili 64:70 u petak u Zagrebu protiv istog protivnika.

Otvorila je Švedska utakmicu sa 7:0, Hrvatska je smanjila na 7:6, ali je sredinom druge četvrtine domaćin imao 12, a na poluvremenu 15 razlike, 41:26. Matković je odigrao sjajnu treću četvrtinu u kojoj su naši smanjili na 53:48, da bi u zadnjoj četvrtini serijom 11:0 Hrvatska prvi put povela – 71:68. Nisu naši realizirali napad kod vodstva 73:70, imali su 75:74, pa 77:76 i napad. Na kraju je Hrvatska došla do 79:79, a Švedska u završnih 5 sekundi regularnog dijela nije realizirala napad za pobjedu.

Produžetak je Švedska otvorila s 5:0, Filipović je odgovorio tricom, ali kod 84:82 nismo iskoristili napad. Nije ga iskoristila ni Švedska kod 86:82, Šakić i Filipović su tricama donijeli 88:88, a domaća reprezentacija u završnih 16 sekundi nije poentirala za pobjedu.

Ramljak nam je tricom donio najveće vodstvo, 92:88, ali je istovremeno Šakić odvalio Borga laktom za nesportski prekršaj. Borg je pogodio samo jedno bacanje, Švedska izgubila loptu. Kod 93:89 smo došli do lopte, ali ju je Matković bacio u aut. Krušlin je zabio nemoguću tricu na isteku napada za 96:90. Zubčić je pogodio tešku tricu za 101:95, ali je odgovorio Hakanson. U ludoj završnici Filipović je promašio dva bacanja, Šveđani još jedan napad, Krušlin potegao još jednu nerezonsku tricu, ali je lopta ostala u autu za Hrvatsku pet i pol sekundi prije kraja. Filipovićevu loptu Matković nije uspio poslati u koš. Proslijedio ju je Zubčiću čiji je pokušaj trice zapeo na prvom obruču, a Matković je odbijenu loptu zakucao u koš 7 desetinki prije kraja.

U lipnju Hrvatska gostuje u Sloveniji i dočekuje Finsku. S dvije pobjede naši bi se mogli provući u drugi krug kvalifikacija.

Hrvatska: Filipović 29 (5 skokova, 4 asistencije, trice 5/5, slobodna bacanja 4/9!), Krušlin 21, Smajlagić 2, Gnjidić 2, Zubčić 8, Matković 16 (13 skokova!), Branković, M. Drežnjak 4, Bundović 2, Ramljak 10, Rogić, Šakić 11 (7 skokova).