Projektiranje pametnih i sigurnih pješačkih prijelaza, LiFi tehnologija za prijenos podataka putem svjetlosnih valova, područje elektromobilnosti u vidu punjača za električne automobile, samo su dio pametnih rješenja koja su u sklopu radionice ”Pametni, sigurni i zeleni gradovi” danas predstavljena u HGK – Županijskoj komori Split.
Radionicu je organizirala Hrvatska gospodarska komora u suradnji s tvrtkom Open Way kako bi prezentirali tehnološke podloge i preduvjete nužne za razvoj koncepta pametnih gradova te implementaciju zelene javne infrastrukture.
Radionica je okupila velik broj predstavnika županijskih gradova i općina, regionalnih agencija, konzultantskih tvrtki, javnih i komunalnih poduzeća, kao i onih iz hotelijerstva i turizma.
”Ova splitska radionica samo je jedna u ciklusu ovakvih radionica. HGK kao mjesto okupljanja, kuća je koja potiče suradnju industrije, odnosno gospodarskih subjekata i financijskih institucija kako bi bili podrška jedinicama lokalne samouprave, gradovima i općinama, u kreiranju boljih uvjeta života svih nas”, poručila je Marija Šutina iz Sektora za industriju i održivi razvoj HGK.
U ime domaćina, skup je pozdravila Ana Marija Puzić iz HGK – Županijske komore Split, koja je istaknula da je postizanje zelenog, digitalnog i konkurentnog gospodarstva zajednički cilj, a ova radionica jedan od načina da se potakne suradnja domaće pameti i industrije u rješavanju lokalnih problema.
Sudionici radionice imali su priliku informirati se o novom zakonodavnom okviru RH vezano za svjetlosno onečišćenje, koji je predstavilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, kao i o programima financiranja zelenih i pametnih investicija za javni sektor HBOR-a.
Također su iz prve ruke dobili uvid u inovativne proizvode i rješenja domaćih tvrtki za pametne gradove. 3E Projekti su predstavili projekte i implementaciju Zelene javne infrastrukture, Detas napredni sustav rasvjete i cestovne signalizacije (sigurni i pametni pješački prijelazi koji ‘prepoznaju’ pješaka kada im se približi, podižu rasvijetljenost prijelaza i signaliziraju vozačima), krapinski Dinolab bežičnu Li-Fi tehnologiju za prenošenje podataka velikim brzinama, a TSG – Croatia punjače za električne automobile, motocikle i bicikle.
Pametni gradovi pomažu u podizanju standarda komunalnih usluga, energije, transporta s ciljem smanjenja ukupnih troškova uz brigu o zaštiti okoliša. Osnova koncepta temelji se na tehnološkim, ekonomskim i društvenim inovacijama koje putem pametne tehnologije mogu značajno podići životni standard gradova. A proizvodi i rješenja hrvatskih proizvođača, koje je HGK okupila na radionici, kao i veliki odaziv i popunjena dvorana splitske komore svjedoče da postoji kako kvalitetna i napredna domaća ponuda, tako i interes.