Šibenik razbio Zagreb, Split uvjerljiv protiv Ribole

0

U dvobojima 13. kola Premijer lige košarkaša, Šibenik je na Baldekinu tukao Zagreb sa 104:70 (29:22, 22:13, 31:20, 22:15). Split je na Gripama nadigrao Ribolu Kaštela s 96:79 (28:19, 27:17, 24:24, 17:19).

Zagreb je na Baldekinu samo dva puta (3:2, 16:15) bio na minus jedan, a serija kojom su gosti sa 16:10 došli na 16:15 ostala je i njihova najveća na utakmici. Šibenik je kroz svih 40 minuta dizao prednost do konačnih 34 poena razlike, a zanimljivo je što su više poena postigli igrači s klupe (64) nego početna petorka (40). Šestoricu igrača s dvoznamenkastim brojem poena predvodio je Toni Nakić (21). Buovac i Krapić su ubacili po 18 za Zagreb.

Na Gripama su Kaštelani poveli 2:0, a Split odgovorio svojom najvećom serijom od 9 uzastopnih poena. U završnih 5 minuta druge četvrtine Split je s 10 otišao na 19 poena razlike, u nastavku imao i +25 (61:36), ali su se Kaštelani ipak spustili ispod 20 poena zaostatka. Razlika bi bila puno manja da nisu promašili čak 13 od 24 izvedena slobodna bacanja. Scott je dao 28, Filipović 23 poena za Split, Došen 24, a Šipić 23 za Ribolu Kaštela.

Dali smo naš maksimum u turbulentnom razdoblju s puno promjena igrača i problema s ozljedama. Nedostaje nam naš prvi playmaker pa imamo problema s prijenosom lopte i otvaranjem napada kad protivnik napravi pritisak na loptu. Split je u prvom poluvremenu imao visoki postotak šuta za tri poena, u nastavku su samo odraživali posao, a ja sam od svojih igrača tražio više energije, da smanjimo broj primljenih koševa i napokon dobijemo nekakav impuls u obrani. Slobodna bacanja su nam bila ispod svake kritike. Stiže nam Alkar, prilika je to da napokon dođemo do prve pobjede. Ja sam sportaš i neću se predati sve dok ima nade, izjavio je nakon utakmice trener Ribole Kaštela Luka Žitko.

U ritmu utakmica kada igramo svaka 2-3 dana, zadovoljan sam da smo utakmicu priveli kraju na pravi način, da smo upisali pobjedu. Jedini žalim što Filipović nije imao još jedan skok i asistenciju više jer bi imao triple-double učinak što je pravi raritet. Da sam znao da mu tako malo fali, ostavio bih ga još minutu-dvije na terenu. Već u utorak nam stiže Teodo Tivat, glavno je pitanje hoćemo li se i na koji način uspjeti regenerirati jer imamo dosta ozlijeđenih i načetih igrača. Naš kadar nije širok i veliko je opterećenje putovanja i utakmica na malom broju igrača. Nakon Teoda imamo pauzu od 7-8 dana koja će nam izuzetno dobro doći, rekao je trener Splita Ivica Skelin.

Na polovici regularnog dijela sezone, Cedevita će, ako u nedjelju pobijedi Vrijednosnice Osijek, imati svih 12 pobjeda, Zadar ima 11, Šibenik 10, a Split i Cibona po 8. Škrljevo ima 7, Zabok 6, Hermes Analitica 5, Alkar 4, Vrijednosnice Osijek i Zagreb po 3, Jazine Arbanasi jednu, a Ribola Kaštela – nijednu pobjedu.