0

U sjajnoj atmosferi Alkar je u Sinju svladao Šibenik sa 77:76 (17:23, 21:13, 14:20, 25:20) i tako vjerovatno osigurao ostanak u HT Premijer ligi. Pogledajte video završnih sekundi!

Šibenik je otvorio i zatvorio prvu četvrtinu s po 7:0, Alkar je u međuvremenu nakratko poveo 17:16. Nakon minute igre u drugoj četvrtini gosti su imali najveću prednost na utakmici, 29:21. Alkar je to preokrenuo i serijom 10:0 došao do 38:33 u 18. minuti. Pet minuta kasnije Alkar je imao 43:39, a onda četiri minute ostao bez koša, pa je Šibenik poveo 46:43. Do kraja je prednost selila s jedne na drugu stranu, ali je Šibenik tri minute do kraja imao 71:67. Svalina je položio uz dodatno bacanje, Pandurić s druge strane položio za 73:70. Graf je smanjio, Vitali pogodio samo drugo slobodno bacanje za 74:72. Graf je pogodio oba, Svalina blokirao Radovčića, a Žuljević skočio, povukao kontru i izborio slobodna bacanja. Prvo je pogodio i Alkar je poveo 75:74. Pandurić je promašio tricu, a kapetan Mirko Modrić ubacio oba slobodna bacanja za 77:74.

Bio je to samo početak drame. Nakić je 42 sekunde do kraja smanjio na 77:76. Umjesto da ide na brzu realizaciju kako bi Alkaru ostalo nešto vremena za još jedan napad, Graf je zadržao loptu i pokušao prodorom pod koš vratiti Alkar na tri poena prednosti, ali je promašio. Šibenik je imao zadnji napad, Pandurić 8 sekundi prije kraja nije pogodio, lopta se odbila do Nakića koji je neometan pucao s poludistance za pobjedu Šibenika, ali ni njegova lopta nije prošla kroz obruč. Modrić je uhvatio loptu, a sa zvukom sirene Maligani utrčali na parket i sa svojim igračima proslavili pobjedu, vjerovatno vrijednu ostanka u HT Premijer ligi.

Srušili su snove djeci, najmlađoj ekipi u ligi. Pobjedom Splita nad Škrljevom naše šanse za dugo sanjanim i teško izborenim četvrtim mjestom bile bi svedene na teoriju, kratko je komentirao trener Šibenika Vladimir Anzulović. Kasnije, kad su novinari ugasili mikrofone i diktafone, spremili olovke i blokove, “off the record” je dodao: Drago mi je da je Alkar ostao u ligi, volim ovdje doći, ali mi nije drago što se to slomilo preko naših leđa.

Nadam se da je ovo dovoljno za ostanak, ali mi idemo dalje. Čeka nas utakmica u Osijeku, nakon toga Zadar i želimo zaključiti sezonu na pravi način. A publika je bila fantastična, vrijedilo je ovo doživjeti, rekao je Srđan Helbich, Slavonac koji je prije tri kola preuzeo Alkar, nadigrao Cibonu (trica Alkara za pobjedu priznata je kao šut za dva poena pa je Cibona u produžetku ipak slavila), u Zagrebu u produžetku svladao Hermes Analiticu, a sada i Šibenik.

Zaslužena pobjeda u korektnoj utakmici bez spornih situacija. Naša je ekipa dala sve od sebe, pokazali smo hrabrost i borbenost na vrhuncu, trener nas je digao do maksimalnog mogućeg nivoa, pomogli su i navijači. Dižemo se iz dana u dan, ni u Osijek se ne idemo predati nego boriti za pobjedu, izjavio je Marko Žuljević, junior koji će tek za deset dana postati punoljetan, a dobio je priliku odigrati ovako infarktnu završnicu.

Bila je ovo teška utakmica za nas. Dali smo svoj maksimum, ali nije bilo dovoljno, čestitam Alkaru. Uvijek je gušt igrati u Sinju, publika je divna, zahvaljujem svima koji su došli. Ja se dižem u formi, ova će me utakmica podići za nadolazeći playoff, kazao je Tomislav Garbić, koji je za Šibenik ubacio 31 poen uz 13 skokova. Kod Alkara su se istakli Dajuan Graf s 19 poena, 7 asistencija i 7 skokova, te Martin Bilandžić sa 17 poena uz 5 trica.

Odigrali smo pravu mušku utakmicu. Znali smo da neće biti lako protiv Šibenika što govori i položaj na ljestvici. Igraju agresivno i brzo, ali sve smo izdržali, trener nas je kondicijski podigao u ovih par tjedana i to nam je pomoglo da ovu utakmicu odradimo na najbolji način, zaključio je Bilandžić koji nam je izjavu dao na vratima prostorije za doping kontrolu.

Iz HT Premijer lige će tako uz Zagreb i Ribolu Kaštela vjerovatno ispasti Jazine Arbanasi. Zadrani se još mogu izvući ako u srijedu pobijede u Kaštel Sućurcu, a u subotu na Gripama, s obzirom da su u zadnjem kolu slobodni. Alkar bi usto morao izgubiti i u Osijeku i od Zadra u Sinju.

Šibenik dočekuje Cedevitu pa ide Zagrebu. Očekuje se jedna pobjeda narančastih u te dvije utakmice. Ako Split u srijedu u Čavlama pobijedi Škrljevo, potom na Gripama Jazine Arbanase, a na kraju i Ribolu u Kaštel Sućurcu, preskočit će Šibenik na 4. mjestu zbog boljeg međusobnog omjera.