Australian Open: Čilić okrenuo 0:2, Martić tijesno izgubila

0

Marin Čilić ušao je u osminu finala Australian Opena. Spasio je dvije meč-lopte protiv Španjolca Fernanda Verdasca. Petra Martić je ostala korak od lanjskog rezultata u Melbourne Parku.

Posljednji meč dana u Margaret Court Areni bio je prava teniska poslastica. Marin Čilić je nakon gotovo četiri i pol sata svladao Fernanda Verdasca u njihovom 15. službenom međusobnom dvoboju. Čilić vodi 10:5, a Verdasca je dobio prije tjedan dana na egzibiciji u Kooyongu. Tada je bilo 6:4, 6:4, sada 4:6, 3:6, 6:1, 7:6(8), 6:3.

Čilić je otvorio meč breakom, ali je odmah izgubio svoj servis. Kod 2:2 je propustio, u sljedećem gemu spasio jednu break-loptu, a kod 3:3 nije iskoristio 0-40. Tri nepovezane prilike za 5:5 Čilić nije realizirao i Verdasco je uzeo prvi set. Drugi je riješio breakom za 4:2. U trećem setu Čilić je kod 1:0 imao 0-40 i još jednu prednost. I to je Verdasco spasio, ali do kraja seta više nije osvojio ni gem.

U četvrtom setu nije bilo break-lopti. Tie-break je Verdasco otvorio s 2:0, Čilić se vratio na 3:3, a ritam servisa je Čiliću donio set-loptu kod 6:5. Verdasco je dobio oba poena na svom servisu i stigao do meč-lopte. Imao je još jednu, kod 8:7, ovaj put na svom početnom udarcu. Čilić je osvojio dva poena zaredom protiv servisa i uveo meč u peti set. Otvorio ga je s 3:0, propustio dvije lopte za 5:1, a kod 4:2 izvukao 15-40. Sljedeći protivnik bit će mu još jedan Španjolac, Roberto Bautista Agut.

Neutješna je bila Petra Martić nekoliko sati ranije na istom terenu nakon meča s 5. tenisačicom svijeta. Amerikanka Sloane Stephens provukla se u osminu finala sa 7:6(6), 7:6(5). Oba su seta trajala po sat vremena. U oba je Martić vodila. U prvom je propustila break-loptu za 5:2, u drugom je imala loptu za 4:1 na svom servisu. Prvi tie-break je otvorila s 2:0, ali je Stephens odmah uzvratila. Kod 5:5 je Petra izgubila poen na svom servisu, spasila je set-loptu protiv servisa, ali je Stephens dobila sljedeća dva poena. U drugom tie-breaku je čak 9 poena otišlo protiv servisa, uključujući prvih 6. Stephens je povela 6:4, Martić je spasila meč-loptu protiv servisa, ali ne i na svom početnom udarcu.

Lanjski pobjednici Mate Pavić i Austrijanac Oliver Marach izgubili su u 2. kolu od Argentinca Gonzaleza i Čileanca Jarrya s 4:6, 4:6. Nikola Mektić i Nijemac Kevin Krawietz ušli su u 3. kolo pobjedom protiv Ivana Dodiga i Francuza Edouarda Roger-Vasselina sa 6:3, 7:6(5). Franko Škugor i Britanac Dominic Inglot ušli su u 2. kolo sa 7:5, 6:3 protiv Japanca Daniela i Novozelanđanina Millmana.