Australian Open: Prošli Čilić i Konjuh

0

Marin Čilić i Ana Konjuh ušli su u drugo kolo Australian Opena u Melbourneu, prvog Grand Slam turnira teniske sezone. To nije uspjelo Ivanu Dodigu, Borni Ćoriću ni Ivi Karloviću.

Čilić je sa 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:4 za gotovo tri sata igre svladao Nizozemca Thiemu de Bakkera. Sličan je tijek imao i jedini njihov raniji dvoboj, u Davis kupu 2014. Kod 2:1 je Marin propustio 0-40, kod 5:5 spasio break-loptu, ali je tie-break otvorio s 0:3. Drugi je set počeo s 0:3 i 1:4 da bi Čilić napokon proigrao. De Bakker je propustio loptu za 5:2, pa dvije set-lopte kod 5:4, doduše protiv servisa, a Čilić je serijom 12:3 u gemovima došao do 2:1 u setovima. Četvrti je prelomio breakom kod 4:4, do tada su obojica bili čvrsti na servisu. U zadnjem gemu meča Čilić nije iskoristio 40-15, Nizozemac je došao do break-lopte, samo da bi Marin dobio tri poena zaredom.

Bilo je jako vruće, preko 35 stupnjeva, pa je i teren bio dosta brz. Imao sam problema sa servisom de Bakkera, koji je u prvom dijelu meča servirao jako dobro. Od trenutka kad sam napravio prvi break, odigrao sam jako dobro. Prvi meč je uvijek težak, pobjeda je pobjeda i naravno da sam sretan, rekao je Čilić.

Sljedeći protivnik 12. nositelja bit će Alberto Ramos-Vinolas. 28-godišnji Španjolac je lako dobio 21 mjesto bolje rangiranog (61-40) 9 godina mlađeg Bornu Ćorića. 6:2, 6:2, 6:3 za sat i 45 minuta. Servis je Bornu sasvim izdao, u sva tri seta je izgubio po dva gema na svom početnom udarcu. Svoje prilike nije iskoristio. Imao je tri za povratak izgubljenog servisa na početku drugog seta, jednu kod 1:4 u drugom setu i tri lopte za vodstvo od 2:0 u trećem setu.

Ivo Karlović predao je u gotovo izgubljenoj situaciji Argentincu Federicu Delbonisu koji mu je sa 7:6(4), 6:4, 2:1 uzvratio za lanjski US Open i Beč 2014. Naš veteran, koji će 28. veljače proslaviti 37. rođendan, na temperaturi brojčano istoj njegovim godinama izdržao je sat i 45 minuta. Spasio je break-loptu kod 0:1, propustio dvije kod 2:1, pa u tie-breaku od 4:4 izgubio tri poena zaredom. U drugom setu su obojica držali servis do desetog, ispostavilo se i posljednjeg gema. U trećem je setu Karlović kod 0:1 izvukao 0-40, no kad je sljedeći gem izgubio bez osvojenog poena, više nije mogao. Vrućina i činjenica da bi za pobjedu morao raditi još tri seta primorali su ga na predaju.

Ivan Dodig izgubio je od 19-godišnjeg Francuza Quentina Halysa s 4:6, 7:6(4), 4:6, 5:7 za tri i pol sata igre. Halys, koji je dobio pozivnicu zahvaljujući suradnji teniskih saveza Australije i Francuske odnosno Australian Opena i Roland Garrosa, oduzeo je Dodigu servis kod 1:1. Ivan je odmah uzvratio, ali i popustio kod 4:4. U drugom je setu Dodig spasio četiri break-lopte i dobio tie-break. u prvom gemu trećeg seta Dodig je propustio 15-40, kod 3:3 nije iskoristio 0-40, da bi Halys načinio break za 5:3, propustio servis za set, ali i uzeo sljedeći gem u kojem je Dodig na svom servisu imao dvije lopte za 5:5. Činilo se da će iskustvo Ivana Dodiga ipak prevagnuti jer je četvrti set otvorio s 5:2, ali je Halys dobio pet gemova zaredom, od čega tri protiv servisa, i izbjegao peti set. Dodigu pak ostaje okrenuti se turniru parova u kojem su on i Brazilac Marcelo Melo postavljeni za 2. nositelje.

Ana Konjuh dobila je Poljakinju Urszulu Radwansku, mlađu sestru jedne od najboljih tenisačica svijeta Agnieszke Radwanske. Bilo je 0:6, 6:4, 6:3 za nešto manje od dva sata igre. Konjuh je “zakasnila” na meč pola sata. Izgubila je prvih 9 gemova, ali se uspjela vratiti iako je Poljakinja imala i dvije lopte za 4:1 i dvije za 5:4 kojima je mogla doći do servisa za meč. U trećem je setu Konjuh otišla na 5:1, propustila prvi servis za meč, ali je realizirala drugi. Sljedeća protivnica bit će joj Ruskinja Daria Kasatkina, koja je eliminirala 27. nositeljicu, Slovakinju Annu Schmiedlovu.

U utorak će na teren Mirjana Lučić Baroni, sat iza ponoći protiv Belgijke Kristen Flipkens, i Donna Vekić, oko 03.30 po našem vremenu protiv Japanke Naomi Osaka.