Čilić nadoknadio 0:2 za osminu finala US Opena!

0

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić ušao je u osminu finala US Opena u New Yorku pobjedom protiv Australca Alexa De Minaura s 4:6, 3:6, 6:3, 6:4, 7:5.

Meč je trajao puna četiri sata. Devetnaestogodišnji De Minaur, trenutno 45. na ATP ljestvici, potvrdio je protiv 10 godina starijeg i 38 mjesta bolje rangiranog Čilića epitet nadolazeće zvijezde svjetskog tenisa. S pravom ga mnogi vide kao nasljednika Lleytona Hewitta.

Čilić je u prva dva seta puno griješio. Poveo je 2:0, ali je čak pet puta izgubio svoj servis. Imao je 15 izravnih poena i čak 34 neforsirane greške (kod De Minaura je taj omjer bio 16-17). Do kraja meča je Čilić uspio ta dva segmenta dovesti u ravnotežu (59:59, De Minaur 37:36).

Nakon što je drugi set zaključio dvostrukom pogreškom na servisu, u trećem setu Čilić je poveo 2:1 i u sljedećem gemu spasio break-loptu. Set je zaključio još jednim breakom nakon što je i kod 4:2 imao tri (nepovezane) prilike. Četvrti set je išao mirno do 4:3 kad je Čilić propustio 15-40 i još tri prednosti. Kod 5:4 je opet izborio 15-40, iskoristio drugu set-loptu i uveo meč u peti set.

Tu je De Minaur poveo 2:1, ali su Čiliću pripala sljedeća 4 gema iako je Australac imao break-loptu za 3:2. Čilić je kod 5:2 imao 0-40 i ukupno pet meč-lopti, pa još jednu kod 5:3, ali se De Minaur vratio na 5:5! Čilić se ipak pribrao, dobio 7 poena zaredom i realizirao drugu meč-loptu. Ukupno je izborio čak 28 prilika za oduzimanje servisa, ali je iskoristio tek 8, a De Minaur 7 od svojih 13. U prva četiri seta Čilić je imao 8 aseva i 8 dvostrukih pogrešaka, u petom je zabio 6 aseva uz tek jednu duplu. Koliko je dvoboj bio izjednačen svjedoči omjer ukupno osvojenih poena: 167-166 za Čilića! Meč je završio u 2 sata i 22 minute ujutro po lokalnom vremenu, samo su tri meča u povijesti US Opena završila 4 minute kasnije!

Jako sam sretan, atmosfera je bila luda! Hvala Vam puno svima, poručio je Čilić gledateljima na Louis Armstrong stadionu. De Minaur ima nevjerovatan borbeni duh, odigrao je sjajan tenis, ali sam ja imao malo više sreće. U karijeri sam već odigrao nekoliko noćnih mečeva, ali ovaj ću svakako pamtiti dugo, dodao je Čilić.

Čilićev sljedeći protivnik bit će 10. tenisač svijeta, Belgijanac David Goffin. Međusobni omjer je na strani Goffina (3:2), ali je Čilić dobio njihova posljednja dva dvoboja, na turnirima iz Masters 1000 serije u Parizu 2016. i u Rimu prošle godine.