Cleveland NBA prvak!

0

Košarkaši Cleveland Cavaliersa novi su NBA prvaci. U gostima su u odlučujućoj, sedmoj utakmici detronizirali Golden State Warriorse s 93:89.

U vrlo izjednačenoj utakmici, Warriorsi su došli na kraju prvog poluvremena do prednosti od 7 poena (47:40 i 49:42), a početkom 3. četvrtine i do maksimalnih 54:46. Nedugo zatim, Cavaliersi rade seriju 11:0 i dolaze do svog najuvjerljivijeg vodstva, 68:61 i 70:63. No i to se brzo istopilo, u zadnjih 12 minuta ušlo se uz minimalnu prednost Golden Statea, 76:75. Momčadi su se više od 20 puta smjenjivale u vodstvu. Zadnje vodstvo Warriorsa bilo je 87:83, što je okrenuo LeBron James s tri slobodna bacanja i pogođenom tricom. Uzvratio je Thompson lijevim ulazom za 89:89. Bilo je to jedanaesto izjednačenje, pune 4 minute i 40 sekundi do kraja.

Do kraja je samo jedan čovjek pogodio koš. Gotovo pune četiri minute rezultat se nije mijenjao, sve dok Kyrie Irving nije pogodio tricu preko Stepha Currya za 92:89. Do kraja su ostale 53 sekunde. Curry nije pogodio tricu, James je s druge strane nakon faula i teškog pada pogodio drugo slobodno bacanje za konačnih 93:89. Preostalo je samo 10 sekundi, Cavsi su imali i još jedan prekršaj do bonusa, pa Warriorsi nisu imali mogućnost za povratak u utakmicu.

Prvi je to trofej za Cleveland u jednom od četiri američka profesionalna sporta (košarka, baseball, američki nogomet, hokej na ledu) u posljednje 52 godine, nakon trijumfa Brownsa u NFL-u. Prvi put u povijesti NBA lige prvak je momčad koja je u finalnoj seriji gubila s 3:1 u pobjedama. A LeBron James je treći put MVP NBA finala, u zadnjoj je utakmici zabio 27 koševa, uz 11 asistencija i 11 skokova. Kod Golden Statea je najbolji bio Draymond Green s 32 poena, 15 skokova i 9 asistencija. No nakon što je pogodio 6 od prvih 7 trica, promašio je otvorenu tricu kod 89:89. Izostao je pravi učinak MVP-a regularne sezone Stepha Currya, ostao je na 17 poena pogodivši tek 4 od 14 pokušaja trice. Ni Klay Thompson nije bio na nivou, 14 poena uz dvije pogođene od 10 ispaljenih trica. Najbolji tandem tricaša u NBA povijesti tako je imao šut iz igre ukupno 12-36, premalo za obranu naslova.