Dubrovački tim hitne helikopterske medicinske službe u zraku za pet minuta

0
Foto: hitnapomoc.net

Najučestaliji razlog izlaska na intervenciju tima hitne helikopterske medicinske službe (HHMS) koji je tijekom protekle turističke sezone bio smješten u Zračnoj luci Dubrovnik bio je srčani udar.

Od ukupno 148 intervencija i isto toliko zbrinutih hitnih pacijenta, čak 16% intervencija odnosilo se na dijagnozu srčanog udara, a slijede intervencije zbrinjavanja osoba s dijagnozama akutnog abdomena (12%) i moždanog udara (11%), pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM).

Timu HHMS-a u prosjeku je trebalo pet minuta od dojave za intervencijom do polijetanja, a u gotovo pet mjeseci djelovanja zbrinuli su 74% oboljelih i 26% ozlijeđenih pacijenta. Od ukupnog broja pacijenta (148), njih 79% su hrvatski građani, dok je 21% hitnih pacijenata bilo iz inozemstva.

Najviše intervencija, čak 52%, tim HHMS-a imao je na otoku Korčuli i to 65% u gradu Korčuli, a 35% u općini Blato. Velik broj intervencija (27%), tim HHMS-a imao je u Metkoviću, nešto manje na Pelješcu (10%), dok je i na Mljetu i na Lastovu imao 3% intervencija.

Prema podacima HZHM-a, hitni pacijenti su na daljnje bolničko liječenje u 78% slučajeva prevezeni u Opću bolnicu Dubrovnik, dok su u preostalim slučajevima prevezeni u Klinički bolnički centar Split.

Demografski podaci ukazuju na veći broj pacijenta muškog spola (59%), a utvrđeno je i da je 46% zbrinutih hitnih pacijenata bilo u dobi od 64 i više godina te 41% pacijenata u dobi od 20 do 64 godine. U 8% slučajeva riječ je bila o pacijentima od sedam do 19 godina, a u 5% slučajeva radilo se o najmlađim pacijentima, odnosno o djeci do šest godina.

Ovo je druga sezona djelovanja HHMS-a s bazom u Dubrovniku.