Eurobasket: Hrvatska pretrpjela prvi poraz uz odličan otpor Španjolskoj

0

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija pretrpjela je prvi poraz na Eurobasketu pa će izabranici Ace Petrovića u osminu finala ući s drugog mjesta C skupine.

U izravnom dvoboju za prvo mjesto, Hrvatska je tijesno izgubila od branitelja naslova Španjolske sa 73:79 (20:21, 12:17, 22:15, 19:26). Favorizirani Španjolci su tek u posljednjoj minuti izborili pobjedu kojom su uzvratili Hrvatskoj za poraz na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru prije godinu dana.

Hrvatska je bolje otvorila utakmicu i u 5. minuti vodila 10:1. Nakon minute odmora, naši su poveli i 13:3, te 15:6, nakon čega je Španjolska serijom 11:3 uhvatila priključak. Hernangomez je s crte slobodnih bacanja u posljednjoj sekundi prve četvrtine donio Španjolskoj prvu prednost. Hrvatska je u drugoj četvrtini izjednačila na 26:26 i 28:28, a Španjolska s deset poena zaredom prvi put stekla dvoznamenkastu prednost.

Vratila se Hrvatska serijom 11:2 i primakla na samo poen zaostatka, Rubio je zabio tricu za 43:39, Bogdanović odgovorio istom mjerom, a Šarić pogodio za vodstvo Hrvatske 44:43 u 25. minuti. Sto sekundi do kraja treće četvrtine, Bogdanović je pogodio svoju treću tricu za 54:50, imali su naši na ulazu u zadnju minutu i napad, ali su izgubili loptu, a Hernangomez tricom zaključio četvrtinu na 54:53 za Hrvatsku.

Tomas je tricom otvorio posljednju dionicu, Hernangomez s dva bacanja i Oriola tricom preokrenuli, a Šarić slobodnim bacanjem i Tomas polaganjem na pas Bendera vratili prednost na hrvatsku stranu. Rodriguez je položio za novo izjednačenje, a Hernangomez za novi preokret, nakon čega je Petrović pozvao minutu odmora kod 60:62 na 6 minuta do kraja.

Popović je solo-akcijom izjednačio.  Potom je pogodio jedno bacanje za 63:62, a Rodriguez tricom donio novo vodstvo Španjolskoj. San Emeterio je pogodio jedno bacanje za 63:66, a Rodriguez dvije minute i 40 sekundi do kraja odveo Španjolsku na 5 poena prednosti. U sljedećih 60 sekundi naši su propustili dva napada, Španjolci to nisu iskoristili, već je Pau Gasol zbog burne reakcije nakon dosuđenog prekršaja dobio tehničku grešku, a potom i izbornik Sergio Scariolo!

Šarić je pogodio četiri slobodna bacanja za 67:68, Simon, pa Tomas promašili tricu, a potom je Hrvatskoj isteklo vrijeme za napad. Rodriguez je preko Popovića pogodio, a Bogdanović pola minute prije kraja položio za 69:70. Uslijedila je penal-završnica, Španjolci su bili mirne ruke s crte slobodnih bacanja i stigli do četvrte pobjede.

Dario Šarić je s 18 poena, 13 skokova i 5 asistencija bio najbolji hrvatski igrač, Bogdanović je ubacio 15, a Popović 11 poena. Petrović nije uvodio u igru kapetana Roka Ukića. S druge je strane Rubio upisao 13, Rodriguez i San Emeterio po 12, a Pau Gasol 11 poena uz 10 skokova. Opet je za Hrvatsku veliki problem bio napadački skok protivnika, Španjolska je osvojila 20 lopti pod našim košem, a naši 11 pod njihovim.

Crna Gora je nadigrala Češku s 88:75 pa je Hrvatska bez obzira na ishod dvoboja s Češkom u četvrtak, izborila osminu finala kao druga u skupini. Tako će za plasman među 8 najboljih u Europi igrati s trećeplasiranom reprezentacijom skupine D.