Fenerbahče protiv CSKA u finalu ZDBT-a

0

Završni je dan petog Zadar Basketball Tournamenta. U 15.30 za peto mjesto igraju izraelski Maccabi Tel Aviv i kineski Liaoning, u 18 sati za treće mjesto talijanska Olimpia Milano i njemački Bayern Minhen, a u 20.30 u reprizi prošlogodišnjeg finala turski Fenerbahče i ruski CSKA Moskva.

Fenerbahče je u dvoboju za prvo mjesto skupine A svladao Olimpiju Milano s 84:79 (16:24, 25:18, 21:16, 22:21). Bio je to neizvjestan dvoboj momčadi koje su prethodno s po 5 poena razlike svladale Maccabi Tel Aviv. Fenerbahče je otvorio susret s 5:0, ali je Olimpia tricom Nedovića na startu druge četvrtine povela 27:16. U 15. minuti je bilo 38:25. Fener je serijom 11:1 uhvatio priključak i na poluvrijeme otišao s tek poenom zaostatka. Dvije minute se čekalo na prve poene u trećoj četvrtini, stavio ih je Lauvergne za vodstvo turske momčadi 43:42. Olimpia je uspjela još jednom povesti, 44:43, te izjednačiti na 54:54 i 56:56. U otvaranju zadnje četvrtine imali su Talijani dva šuta za izjednačenje, ali ih nisu pogodili. James je 4 minute i 17 sekundi do kraja ipak izjednačio na 73:73. Serijom 8:0 Fenerbahče je prelomio utakmicu u svoju korist. Vesely je upisao 18 poena za pobjednike, James 22 za poražene.

Prije toga je Bayern za 2. mjesto skupine B nadigrao Liaoning sa 79:43 (13:7, 25:13, 23:13, 18:10). U jednosmjernoj utakmici Dejan Radonjić je rasporedio minutažu. Amaize je upisao 14, a naš Leon Radošević 6 poena. Za Liaoning je Bass ubacio 16.

Na klupi će se tako sučeliti dva trenerska velikana. Željko Obradović je najtrofejniji europski trener, a Dimitris Itudis, koji mu je godinama bio pomoćnik, četiri je godine zaredom odveo CSKA na završni turnir Eurolige, koji je 2016. i osvojio. Obradović je Itudisu vjenčani kum, ali za vrijeme utakmice se njih dvojica “neće poznavati”.

Fenerbahče je lani u finalu svladao CSKA sa 76:72 i bori se za svoj četvrti trofej u Zadru. 2014. je u finalu pobijedio Cedevitu sa 75:67, godinu dana kasnije Bayern Minhen sa 75:66, dok je u finalu 2016. izgubio od svog turskog rivala Darušafake sa 65:75. Na kraju te sezone, u proljeće 2017., Fenerbahče je prvi i zasad jedini put osvojio Euroligu. Iz prva četiri finala Zadar Basketball Tournamenta može se zaključiti da je za pobjedu dovoljno postići 75 poena. Hoće li to i peti put biti dovoljno? Dođite na Višnjik i uvjerite se!