Francuska porazom od Portugala ostavila Hrvatsku bez Olimpijskih igara

0

Francuski rukometaši izgubili su od Portugala s 28:29 i tako uskratili hrvatskoj reprezentaciji olimpijsku vizu.

Imala je Francuska sredinom prvog poluvremena 11:5. Abalo je skočio s desnog krila i promašio jedan od najvećih zicera u karijeri. Dva nepotrebna isključenja, dvije-tri lopte „u bunar” i sedmerac iz kojeg je lopta dodana njihovom vrataru omogućili su Portugalu da se do poluvremena približi na 13:12.
U drugom poluvremenu se igralo gol za gol, Portugal je nakratko poveo 18:17, ali je desetak minuta prije kraja Francuska otišla na dva gola razlike. Kod 25:23 su Francuzi bacili loptu u aut, kod 26:24 u ruke protivnika i pritom skrivili isključenje. Kad su napokon zabili za plus tri, 28:25, samo 4 minute i 15 sekundi prije kraja, izgledalo je da će Hrvatska ipak u Tokio. Ali do kraja je Portugal napravio seriju 4:0!
Na ulasku u završne dvije minute, kod 28:27, Gerard je obranio zicer Portugalcima. Oni su ipak došli do izjednačenja, ali samo 43 sekunde do kraja. Devet sekundi kasnije Francuska je pozvala minutu odmora. Petnaest sekundi prije kraja vrijeme je zaustavljeno, a Francuska je imala deveterac. Suci su podigli lijevu ruku, prijetio je pasivni napad. Umjesto da uputi udarac visoko preko gola i potroši preostalo vrijeme, Richardson je dodavanjem iza leđa poklonio loptu Portugalcima koji su pet sekundi prije kraja poveli 29:28.
Ni to nije bilo sve. Francuska je izvela „brzi centar”, Porte je pucao ljevicom s desnog vanjskog, lopta je kroz noge portugalskog vratara ušla u gol.

Bilo je to sa zvukom sirene, suci su procijenili da je lopta bila brža i Hrvatska će drugi put propustiti Olimpijske igre. Prvi put je to bilo 2000., četiri godine nakon povijesnog zlata u Atlanti. Tada su naši odlučujuću utakmicu izgubili kod kuće, u Zagrebu, od Slovenije.