Ispale Lučić i Vekić, ali i Nadal i Halep!

0

Mirjana Lučić-Baroni i Donna Vekić eliminirane su u 1. kolu teniskog Australian Opena u Melbourneu, kao i 2. nositeljica Simona Halep. Od turnira se oprostio i 5. nositelj Rafael Nadal.

Pobjednik iz 2009. i finalist 2012. i 2014. pretrpio je neočekivani poraz od svog zemljaka Fernanda Verdascoa. 40 mjesta slabije rangirani (45-5) i dvije i pol godine stariji (32-29) Verdasco je slavio tek 3. put u 17 međusobnih susreta, ali i treći put u posljednja četiri nakon što je Nadal od Dohe 2005. do Madrida 2012. imao 13-0 u pobjedama i 29-4 u setovima! Nakon 4 sata i 45 minuta igre bilo je 7:6(6), 4:6, 3:6, 7:6(4), 6:2. Četvrti set je mogao riješiti i prije tie-breaka (imao je set-loptu kod 5:3 i servis kod 5:4), u petom je Nadal načinio break i poveo 2:0 pa izgubio 6 gemova zaredom.

Druga tenisačica svijeta, Rumunjka Simona Halep, koja je prvi zapaženiji uspjeh ostvarila u proljeće 2009. kad je u Makarskoj stigla do finala ITF challengera, neočekivano je izgubila od Kineskinje Shuai Zhang. Bilo je glatkih 6:4, 6:3 za sat i 19 minuta. Prvi je set Kineskinja otvorila s 4:0, u drugom okrenula 1:3.

Vrijedi izdvojiti i poraz 8. nositeljice i finalistice iz 2003. Venus Williams, koju je sa 6:4, 6:2 za sat i 20 minuta nadigrala Britanka Johanna Konta.

Mirjana Lučić-Baroni tijesno je izgubila od Belgijanke Kristen Flipkens. 12 mjesta slabije rangirana (80-68) i gotovo četiri godine mlađa Flipkens našu je 33-godišnjakinju svladala nakon 2 sata igre s 5:7, 6:2, 7:5. U prvom je setu Lučić-Baroni imala 5:1, dozvolila protivnici povratak na 5:5 uz dvije propuštene set-lopte na svom servisu, pa došla do novog breaka. Drugi je set Flipkens riješila nizom od četiri gema nakon 2:2. U trećem je Lučić-Baroni imala 2:0, kod 2:2 propustila pet break-lopti, povela ipak 5:3, pritom bila dva poena od pobjede, ali je izgubila 14 od posljednjih 15 poena.

Donna Vekić uvjerljivo je poražena od 23 mjesta slabije rangirane (104-127) i godinu dana mlađe (19-18) japanske kvalifikantice Naomi Osaka. Japanka je za sat i 14 minuta došla do 6:3, 6:2. Otvorila je meč s 3:0 i 5:1, propustila po jednu set-loptu kod 5:1 i 5:2, ali i zadržala servis kod 5:3. Vekić je izgubila servis u prvom gemu drugog seta, odmah uzvratila, ali od 2:1 izgubila zadnjih 5 gemova. Ukupno je tek tri puta zadržala svoj početni udarac.

U 2. kolu će Ana Konjuh sat iza ponoći po našem vremenu igrati protiv Ruskinje Darie Kasatkine, a Marin Čilić oko 03.30 protiv Španjolca Alberta Ramos-Vinolasa, koji je prethodno eliminirao Bornu Ćorića. Očekivao sam da će Borna proći, ali Ramos je pokazao da je neugodan i vrlo solidan igrač. Dobio sam ga par puta (Hamburg 2012. i Indian Wells 2013., prethodno je Ramos-Vinolas slavio u Šangaju 2011., op. a.). Igrač je kojeg treba pobijediti, Španjolac koji se jako dobro kreće i lijepo pokriva teren. Doduše nema razorne udarce pa će više-manje sve biti u mojim rukama. Za mene sve počinje i završava servisom. Nadam se da će funkcionirati, a ostali segmenti igre će to sigurno pratiti, rekao je Čilić.