Jadran uvjerljivo savladao Jug Adriatic osiguranje pred domaćom publikom

0

Jadran je pred svojim navijačima u Splitu, uvjerljivom igrom i pobjedom 14:10 otvorio finalnu seriju za naslov prvaka Hrvatske protiv Jug Adriatic osiguranja.

Skoro pa da nije postojao dio igre u kojem jadranaši nisu bili superiorni gostu iz Grada. Doduše, to ne vrijedi za prvu četvrtinu, jedinu koju su Dubrovčani dobili i igrali manje-više bolje od domaćina. Međutim, sve od 9. do 32. minute proteklo je u znaku momčadi trenera Jure Marelje. Obrana Jadrana izvanredno agilna, požrtvovna, s blokovima i disciplinirana. U takvim okolnostima je onda i vrataru daleko lakše braniti, pa se na to i nadovezao Ivan Marcelić s ukupno 10 obrana. Igrač više jugaša nominalno nije bio loš (8-14), ali opet domaćinovih 4-6 je bolje statistički. Ne čak ni samo statistički jer omjer isključenja također ponešto govori o razini žara i borbenosti obrane.
Igrači Jug Adriatic osiguranja su imali i problema u kontroli lopte koja im je prečesto ispadala iz ruku, na način koji bi u tenisu nazvali „neprisiljena pogreška”.

U prvoj četvrtini smo jedino gledali izjednačen vaterpolo u kojem je gost bio taj koji je vodio, te primoravao domaćina na izjednačavanje. Od početka druge četvrtine i trećeg izjednačenja jadranaša (Fatović, 3:3), pa onda i prvog vodstva domaćina (Butić, 4:3) počela je eskalacija problema za jugaše. Pogađali su dalje redom samo domaćini – Vrlić s 2 metra, Fatović sa srednjeg vanjskog, pa Radović s iste pozicije, ali s igračem više. Drugu četvrtinu je domaćin riješio u svoju korist čak 5:1 (jedini pogodak za goste postigao je Rino Burić, za 6:4).

Početkom treće četvrtine bilo je +4 za Jadran nakon što je kazneni udarac kojeg je zaradio Vrlić, iskoristio Marinić Kragić. Bilo je to 8:4, ali još uvijek ne i najveća prednost domaćina. Ona će se dogoditi koju minutu kasnije, nakon gola Duje Pejkovića za 10:5. Pokušao je tada trener gostiju Vjekoslav Kobešćak i s promjenama vratara, pa je u igru ubacio Frana Čubranića umjesto Tonija Popadića. Nije ispalo najbolje jer jedina dva šuta koja su jadranaši uputili prema jugaškom golu dok je ondje bio Čubranić, završila su u mreži (Fatović za 11:6 u trećoj i Harkov za 12:8 u četvrtoj četvrtini). U igru je tada vraćen Popadić, a u prvom sljedećem napadu, nadmudrio ga je vanjskim šutem Jerko Marinić Kragić. Bilo je to za 13:8 ili ponovo +5, ali sada u završnici utakmice.Do kraja su još golove dali Daube i Mozara za goste, te Radović za domaćina.

Druga finalna utakmica na rasporedu je 24. svibnja u Dubrovniku. Podsjetimo, tijekom sljedećeg tjedna Jadran igra utakmicu Lige prvaka u Marseilleu, a Jug Adriatic osiguranja će nastupati na završnom turniru Eurokupa u Rijeci.