Jedemo lošije i skuplje proizvode

0
Foto: pixabay.com

Analiza 26 proizvoda kupljenih u Zagrebu i Münchenu pokazala je da je više od polovice proizvoda na hrvatskom tržištu lošije kvalitete od onih u Njemačkoj, a više od 60% proizvoda je skuplje na našem tržištu.

Primjerice, Wudy hrenovke od pilećeg i purećeg mesa za naše su tržište rađene od tzv. otkoštenog mesa, koje se prema propisima EU-a ne smije označavati kao meso, dok je u Njemačkoj taj proizvod napravljen od pravog mesa. Kod Hippove dječje hrane – bio riža i mrkva s puretinom, utvrđeno je da na hrvatskom tržištu sadrži veći udio riže i manji udio povrća i repičinog ulja, koja je izvor omega 3 masnih kiselina, važnih za razvoj djece. Taj je proizvod u Hrvatskoj 54% skuplji nego u Njemačkoj.

Nutella u Hrvatskoj sadrži sirutku kao jeftiniju sirovinu i manji postotak obranog mlijeka, a umjesto arome lješnjaka ima aromu kakaa. U Hrvatskoj je proizvod skuplji 28%. Voćni jogurt od jagode Activia u Hrvatskoj ima više šećera i manji udio jagoda. Značajna razlika postoji i kod deterdženta za rublje Ariel. Ispitivanje je pokazalo male razlike kod piva Heineken i Coca Cole. Samo kod 4 od 26 ispitanih proizvoda nije nađena razlika u kvaliteti i cijeni. To su: Happy Day 100-postotni sok od naranče, Red Bull, Barilla špageti i Lenor omekšivač.

Neki proizvodi su iste kvalitete, ali su puno skuplji u Hrvatskoj, poput slanog čipsa Pringls original, koji je 110% skuplji ili zubne paste Colgate, koja je 79% skuplja.

Dakle, najveće razlike uočene su kod pet prehrambenih proizvoda i jednog deterdženta. Neki od njih proizvedeni su u istoj tvornici, što pokazuje da u njima postoje dva proizvodna lanca, kazala je hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan i dodala kako se nada da će i bez zakonskih promjena, proizvođači shvatiti ovo kao poticaj da i sami mijenjaju svoju poslovnu politiku. Protiv onih koji to ne budu htjeli, borit ćemo se i dalje kako bi se zakoni promijenili i ovo okarakteriziralo kao nepoštena trgovačka praksa u zakonu i onemogućila, kazala je Borzan.

Ovo je prvo istraživanje u Europi koje je uključilo i neprehrambene proizvode.